Licence Creative Commons

Skeptický kontrarevolucionář mj. ad Anonymous

20. 02. 2012
Jaképak nabízí Anonymous řešení (vyjma celosvětové socialistické revoluce, což ale určitě nejsou "ti praví" Anonymous, ale nějací "nepraví")? Jaképak nabízí řešení ti všichni "nelíbí se nám systém, vyjdeme do ulic a uděláme revoluci"?

Všichni tihle lidi fungují na způsob "nevíme co chceme a nedáme pokoj, dokud to nedostaneme". Ví jedinou věc - a to sice že jsou nespokojení. Jenže namísto aby hledali a přemýšleli, co za tím vězí, co je ten kořen problému, ze kterého plynou symptomy a pak diskutovali, jak by to šlo zařídit lépe... Si najdou obětní beránky a hlásají, že jejich odstraněním bude všechno "f pohodě".
Stačí přeci vyjít do ulic, zlikvidovat vydavatele OR zrušit systém OR dosadit vládu nadstranických odborníků OR svrhnout vládu OR zakázat ono a tamhleto OR poplatky OR rozprášit zlé korporace OR následovat vůdce OR dát přes hubu tamhletěm OR vymlátit pár výloh a všechno se nějak tak samo vyřeší, pečení holubi budou sami létat do úst, dluhy zmizí, nastane celosvětový mír a bezpečí a láska a...

Tím neříkám, že není dobré protestovat proti konkrétním sviňárnám, ať se jedná o ACTA nebo třeba praktiky Městapa. Jenom jsem extrémně alergický na revolucionáře, kteří se upnou k revoluci jako všeléku a okázale nedomýšlí, co se bude dít potom a jestli to náhodou nebude ještě horší a nesvobodnější, než předtím. A jak vystihl J.karafiát už v roce 1922:
"Reformace boří, aby proklestila cestu novému životu, to jest jinými slovy, život sám si klestí o své síle cestu, arciť nehledě na to, co se před ním sesype; revoluce však razí dráhu myšlenkám, jež, nejsou-li právě holý nerozum, nemají dost síly, aby se samy uskutečnily."

Z tohoto pohledu jsem na Anonymous dost opatrný a čím dál tím víc i alergický, protože vidím přesně ten radikalismus na způsob "bijte tamhlety a bude dobře", který se jen jen třese dát se do služeb komukoli, kdo ukáže dalšího "nepřítele lidu": co jsem jen viděl, Anonymous jsou vždycky "proti někomu", ale málokdy "za něco". Zesměšňovat a útočit zpoza masky za všechny, co nemají rádi - to by jim šlo. Plánovat socialistické revoluce a přerozdělování, to taky. Ale tohle není nic, co bych zrovna vítal: je to jako banda chuligánů opilých levnou mocí, kteří ve svém nadšení pro boj a svou svobodu okázale ignorují svobodu všech ostatních, kteří se jim z jakéhokoli důvodu znelíbili a na které útočí.

Jistě že ne každý Anonymous je takovýto a i mně to hnutí v počátku bylo sympatické. Ale co mám jen příležitost pozorovat, jako celek už to moc klouže k vynucování si konformity s vlastními postoji.

Samozřejmě; na tomto místě by se mi dalo vytknout, že jsem pecivál, flegmatik a budižkničemu, který ohýbá hřbet před vrchností. Nikoli: jenom jednám s rozmyslem a vždy uvažuji v dlouhodobém horizontu. Takže volím a podporuji Svobodné; účastním se debat, kde se tříbí názory např. na koncepci obrany země; jsem členem LEXu a kde na to jen přijde, hájím a argumentuji základní principy, které vidím jako esenciální pro slušný život ve svobodné a spravedlivé zemi. Ale i ze své účasti na demonstracích proti tehdejšímu MV Grossovi jsem se poučil, že "hurá revolucionářství" zpravidla končí z louže pod okapem.


Vzkaz autoru

Na článek můžete reagovat použitím následujícího formuláře.
Váš komentář:

Váš e-mail (očekáváte-li reakci z mé strany):

Níže prosím opište dvě zdeformovaná slova z obrázku do rámečku pod nimi.
Jedná se o ochranu proti zasílání spamu, protože počítačoví roboti ona slova nedokáží rozluštit. Pokud je nedokážete rozluštit ani vy, kliknutím na ikonku reproduktoru se vám přehrají.