Licence Creative Commons

Ekonomika je morální /z diskuse/

17. 03. 2012
Ekonomika je ve skutečnosti velice morální: svobodný trh spočívá v dobrovolnosti. Farmář má užitek z toho, že vymění prase za sekyru a kovář má užitek z toho, že dostane za svou práci vepřové. Oba mají užitek - proto uzavřou obchod. Problém nastane ve chvíli, kdy do dobrovolných vztahů zasáhne moc a někoho NUTÍ k transakci: když farmář MUSÍ vyměnit prase za knihu o filosofii kterou nepotřebuje, protože sekyru mu lobby filosofů zákonem zakáže. Pak ale ztrácí motivaci práci: proč pěstovat prasata, když si za ně nemůže koupit to, co by chtěl? A tak je to se vším, i s daněmi a přerozdělováním: Lafferova křivka
Z ekonomického pohledu je nejefektivnější nekrást a uzavírat obchody, z nichž bude každý mít užitek - ne parasitismus, nýbrž symbiózsa. Tak bude mít každý největší motivaci, největší snahu a vše se bude rozvíjet. Problém vzniká tam, kde mají lidé předvídatovst křečka a zcela ignorují (či nedomýšlejí) následky svého jednání. Když bankéř okrade klienta a hned získá 1000, namísto aby mu POMOHL vybudovat prosperující firmu a dostal od něj milion během deseti let.


Vzkaz autoru

Na článek můžete reagovat použitím následujícího formuláře.
Váš komentář:

Váš e-mail (očekáváte-li reakci z mé strany):

Níže prosím opište dvě zdeformovaná slova z obrázku do rámečku pod nimi.
Jedná se o ochranu proti zasílání spamu, protože počítačoví roboti ona slova nedokáží rozluštit. Pokud je nedokážete rozluštit ani vy, kliknutím na ikonku reproduktoru se vám přehrají.