Licence Creative Commons

Dobře, dobře, udělám redesign - jen ještě nevím jak

18. 04. 2012
Již tři lidé si mi postěžovali na přílišnou šířku stránek, takže se zavazuji je předělat (jednou) a zároveň podávám vysvětlení.

EDIT: už mám i pár konceptů nového designu, které pak přenesu do počítače a vystavím k hlasování ctěnému čtenářstvu. Viz níže.

Mé stránky vznikly okolo roku 2006. V té době se rozlišení návštěvníků pohybovalo od 640x480 až po 1024x768 a tehdejší IEčko mělo nepřekonatelný problém s procentuelním určováním šířky: 100% znamenalo horizontální posuvník a marginem ani ničím jsem to nedovedl vypnout. A design typu "sloupec uprostřed" se mi nelíbil, chtěl jsem od kraje ke kraji.
Sáhl jsem tehdy po jednoduchém řešení: stránky jsem konstruoval jako kombinaci HTML (obsah) a JavaScriptu+CSS (design), kde JavaScript "includovaný" na každé stránce vypisoval navigaci & spol za použití proměnné screen.width, od které odečítal šířku posuvníku a levé navigace. Stránky se tak krásně - řešení mi přišlo vskutku elegantní - roztahovaly podle rozlišení návštěvníka. To jest za předpokladu, že měl fullscreen.
Nu a já jsem od té doby na tento "engine" nesáhl. Je to takový dědeček.

Cca. před rokem jsem dospěl k názoru, že mne editace HTML nebaví a potřeba psát nové věci jednodušeji přebila i mou pohodlnost. I zasedl jsem k počítači a za odpoledne si napsal primitivní PHP "redakční systém", který ovšem přišel na místo té HTML "obsahové" části - design a navigaci i nadále řeší onen mírně prasácký JavaScript.

To, co po léta fungovalo zřejmě ke spokojenosti všech už ale zjevně nestačí, protože lidé už zřejmě nepoužívají fullscreen nebo to dělá problémy mobilním zařízením - co já vím. Takže to budu muset předělat (a při té příležitosti pročistit a možná dokonce převést z JavaScriptu na PHP - ač se mi zrovna tato myšlenka vůbec nelíbí, protože to by nezůstala zpětná kompatibilita s pre-PHP částí webu a musel bych hrabat do spousty starých, statických stránek, které jinak zůstávají v temných hlubinách webu jen na přímé prolinky.)

Problém je, že nemám koncepci nového designu. Jsem tester, ne designer, ale s tím bych si nějak poradil (barevné schéma zachovat). Horší je, že vím že chci předělat ale nevím na co to chci předělat - a bez cíle se pracuje celkem špatně. Prošel jsem si pár šablon a uvažuji nad budoucím vzhledem, tak mějte strpení.

Jakékoli podněty - jako jakou šířku hlavního (obsahového) sloupce kdo považuje za ideální, jestli šířku staticky nebo v procentech apod. a třeba i grafické náměty jsou vítány.

EDIT: koncepty
Vzkaz autoru

Na článek můžete reagovat použitím následujícího formuláře.
Váš komentář:

Váš e-mail (očekáváte-li reakci z mé strany):

Níže prosím opište dvě zdeformovaná slova z obrázku do rámečku pod nimi.
Jedná se o ochranu proti zasílání spamu, protože počítačoví roboti ona slova nedokáží rozluštit. Pokud je nedokážete rozluštit ani vy, kliknutím na ikonku reproduktoru se vám přehrají.