Licence Creative Commons

Tomáš Sedláček: Ekonomie dobra a zla

17. 05. 2012
"Ekonomii dobra a zla" od Tomáše Sedláčka doporučují jak elitářští kolektivisté Švejnar, Havel a Halík, tak libertariánský individualista cover. Ergo musí být dobrá, Q.E.D. :D

Teď už vážně. Tomáš Sedláček má talent na poutavé shrnutí filosofických směrů, které nejenže pojímá trochu jako příběh, ale vykazuje - alespoň ohledně toho, co jsem doposud přečetl - fascinující schopnost pochopit ducha filosofie/teologie/principu/knihy a v pár větách vystihnout merit věci. Ačkoli se tam nedá souhlasit se vším, dohromady to člověka pořád učí něco nového, otevírá nové úhly pohledu a motivuje k promýšlení, jestli na tom či onom něco není. Čte se to samo - a patří mezi množinu těch knih o ekonomii a filosofii života, které je skutečná radost číst. Je to kniha hledací, nenásilně rozšiřující obzory a neskutečně zábavná a inspirující.

Samozřejmě, to se týká popisu, nikoli nutně závěrů, které Sedláček vyvozuje (a které se, hádám, líbí výše zmíněným levičákům). Ale stejně to stojí za přečtení. I ty vyvozované závěry jsou totiž takové příjemné, jemné provokace a rýpance do majoritou nekriticky vyznávaných dogmat.
A mírně podvratné myšlení, implicitní neúctu k autoritám a dloubání do posvátných krav, příliš dlouho a příliš nerušeně stojících na piedestalech zvyku, to je mi prostě nadmíru sympatické.

Za shlédnutí stojí i jeho blog, kde se do mého vkusu báječně trefil článek, kopající do posvátné krávy dogmat vědecké víry...


Vzkaz autoru

Na článek můžete reagovat použitím následujícího formuláře.
Váš komentář:

Váš e-mail (očekáváte-li reakci z mé strany):

Níže prosím opište dvě zdeformovaná slova z obrázku do rámečku pod nimi.
Jedná se o ochranu proti zasílání spamu, protože počítačoví roboti ona slova nedokáží rozluštit. Pokud je nedokážete rozluštit ani vy, kliknutím na ikonku reproduktoru se vám přehrají.