Licence Creative Commons

Platonova zvěrstva /z diskuse/

02. 08. 2012
Platon ve své Ústavě vykresluje jako ideál totalitu, která si v ničem nezadá s nejzrůdnějšími režimy 20. století. Někteří to nechtějí uznat a tváří se, že to tak není, že to je jen "špatný výklad". Toto je názorná ukázka, že je dle mého celá záležitost naopak velice jasná.
V diskusích s filosofy jsem se opakovaně setkával s nekritickou adorací Platona, větší část jehož Ústavy -- druhou čtvrtinu jsem přeskočil -- jsem četl. V platonově Ústavě je spousta věcí neškodných, mnohé jsou i zamyšlení hodné nebo přinejmenším zajímavé, neortodoxní pohledy. Leč krom toho tam Platon zcela explicitně vypisuje ideál společnosti naprosto děsivé, nesvobodné a totalitní. Když už jsem tu adoraci nemohl vydržet, v diskusi jsem opsal pár nejkřiklavějších příkladů platonových totalitářských choutek, vč. adresování, a přidal komentář:


Vzkaz autoru

Na článek můžete reagovat použitím následujícího formuláře.
Váš komentář:

Váš e-mail (očekáváte-li reakci z mé strany):

Níže prosím opište dvě zdeformovaná slova z obrázku do rámečku pod nimi.
Jedná se o ochranu proti zasílání spamu, protože počítačoví roboti ona slova nedokáží rozluštit. Pokud je nedokážete rozluštit ani vy, kliknutím na ikonku reproduktoru se vám přehrají.