Licence Creative Commons

osobní zodpovědnost, podepisování smluv a nátlak na uzavírání smluv /z diskuse/

10. 10. 2012
V diskusi se mne oponent snažil přesvědčit, že lidi nemusí číst smlouvy a měli by mít možnost podepsat cokoli bez přečtení ve slepé důvěře, že se jim nic nemůže stát a Stát je ochrání před následky jejich nezodpovědného chování.
Jako argument pak proti mne byl postaven případ ženy, kterou pod nátlakem že když si smlouvu bude číst, vyhodí ji donutili uzavřít pro ni nevýhodnou smlouvu, díky které stejně musela odejít - akorát bez náhrady.

V tomto postu osobním příkladem svého života ukazuji, že řešení není nezodpovědnost a zřeknutí se své svobody jako výkupného za možnost nenést následky svých činů -- ale naopak osobní zodpovědnost a elementární logika.
Proto jsem logicky rozvedl i fakt, že pokud je na někoho vyvíjen nátlak pro podepsání smlouvy, je nevýhodná; a že pokud někdo staví situaci jako "podepiš nebo vyhazov", bývá vyhazov tou lepší variantou.


Zodpovědnost znamená, že se TY, ne jiní, staráš o svůj život a neseš následky svých vědomých rozhodnutí. Názorně vysvětlím na svém vlastním životě.

Když jsem dělal admina, asi půl roku jsem pracoval v takovém mírně bezprizorním stavu, kdy se měnilo mé formální zařazení jako outsourcovaného pracovníka (pro jakou firmu dělám), já měl přislíbený plat 500 na hodinu ale smlouva nebyla uzavřená. Když se mi po tuším roce konečně podařilo uzavřít onu smlouvu, řekli mi na férovku že mi tolik nedají a oproti domluvenému jsem přišel o něco mezi 20 a 40k, to už si nepamatuji. Celkem bolestná zkušenost, ale mohl jsem si za to sám tím, že jsem pracoval za slib namísto za smlouvu, má byla tedy zodpovědnost a mohlo se mi to nelíbit ale to je asi tak vše. Zodpovědný člověk se ze svých chyb poučí, takže od té doby jsem si v bance i tam, kde jsem teď důkladně a důsledně četl smlouvy a dal si setsakramentský pozor, abych měl zdokumentované a právně zajištěné co dělám. Trust no one's promises.

Když jsem tedy nastupoval do nové korporace, přečetl jsem si celou tu dvacetistránkovou pracovní smlouvu, podtrhal si co mi přišlo nejasné nebo podezřelé a pak s tím konfrontoval náborářku. Tam to vysvětlila, podložila a s úsměvem poznamenala, že jsem jeden z mála lidí, kteří to přečtou a takhle se ptají - že je na to většinou musí upozorňovat ona.

Co to vypovídá o společnosti? Že se většina lidí chová jako pitomci a upisují se krví Mefistotelovi na smlouvu, kterou si nepřečtou. Ale čí je to vina? Pravda, Mefisto je vinen tím, že pokouší a nabízí -- ale 3/4 viny leží na člověku, který slepě podškrábne co je mu předloženo.

Pokud na mne někdo vyvíjí nátlak abych něco podepsal nebo mi nedává dost času si smlouvu prostudovat, případně ji konzultovat, je to automaticky indikace, že je v tom nějaké svinstvo a je pro mne nevýhodná. Kdyby pro mne totiž byla výhodná, nechali by mne ji v klidu pročíst, promyslet a přijít na to. (Takto jsem si mimochodem potvrdil, když se mne snažili uvrtat do té pyramidy - pod nějakou naprosto stupidní záminkou nechtěli mi půjčit smlouvu s sebou k nastudování a konzultaci s jinými.)
A pokud na mne někdo tlačí, že když to nepodepíšu bez přečtení, vyhodí mne, znamená to, že je pro mne vyhazov s odstupným dost možná lepší, než co je v té smlouvě - protože kdyby tomu tak nebylo, nedovolil by si to nebo by ta výhrůžka byla planá. Elementární logika, když vyjdeš z toho, že se lidé snaží jednat ve svůj prospěch.
Pokud firma vyhodnotí riziko, že se necháš vyhodit jako menší, než že si přečteš tu smlouvu, nutně a logicky to znamená, že je ona smlouva horší, než vyhazov. Stačí myslet.

Zodpovědnost znamená, že se zavazuješ nést následky svých vědomých rozhodnutí. Zodpovědnost je přímo úměrná svobodě.
Kdo nechce nést následky svých rozhodnutí, ve skutečnosti baží po tom být otrokem; baží po tom, aby za něj rozhodovali jiní.
Dík, nezájem - já chci svobodu a nemám problém s tím, nést za sebe odpovědnost a nesnažit se ji svalit na ostatní.


Vzkaz autoru

Na článek můžete reagovat použitím následujícího formuláře.
Váš komentář:

Váš e-mail (očekáváte-li reakci z mé strany):

Níže prosím opište dvě zdeformovaná slova z obrázku do rámečku pod nimi.
Jedná se o ochranu proti zasílání spamu, protože počítačoví roboti ona slova nedokáží rozluštit. Pokud je nedokážete rozluštit ani vy, kliknutím na ikonku reproduktoru se vám přehrají.