Licence Creative Commons

Jak se vyhnout Opencard?

20. 10. 2010
Poznámka: pokud se chcete vyhnout OpenCard, čtěte zde.
Tak to vypadá, že "kamarádi" z pražského magistrátu vyhráli a Opencard přece jen násilím vnutí úplně všem, bez rozdílu. Prodej klasických papírových kuponů totiž 13. listopadu 2010 končí a už to nevypadá, že by měl kterýkoli politik vůli s tím něco dělat.
Papírové jízdenky se nicméně prodávají s až šedesátidenním předstihem, takže si 13. listopadu vystojím gigantickou frontu spolu s ostatními soukromímilnými lidmi a koupím si 90denní klouzavý kupón od 11. ledna do 12. dubna 2011. Ačkoli mi jinak papírový kupón platí až do 17.1. a tím pádem vyhodím z okna nějakou stokorunu. Halt za svobodu se platí.

Co ale pak? Pokud se totiž nestane vymodlený zázrak a DPP nebude někým donucen prodávat i nadále papírové kupony (klidně i o něco dráže, než OpenCard), jsou jen tři alternativy, jak dál: Výroky mluvčího projektu, Martina Opatrnýho, který "odmítá, že by byli cestující k pořízení opencard nuceni" jsou pak opravdu arogantním plivancem do tváře: 13. dubna si buď pořídím OpenCard.. Nebo s MHD končím. Ale né, jinak mě vůbec nikdo nenutí si to koupit.
Všechny ty peripetie nicméně dokonale ilustrují socialisticky-negativní přístup magistrátu: ten chce, aby lidé více používali MHD a méně auta. Namísto pozitivního přístupu - zlepšení MHD - zvolil negativní: snaží se zprotivit život řidičům. Zákazy a buzerací. S Opencard je to stejné: magistrát chce, aby ji lidé používali. Místo pozitivního přístupu výhod a slev pro Opencard a plně dobrovolné koexistence alternativ zvolili přístup negativní: všichni prostě přejdou na Opancard a běda, když ne. Všechny ostatní alternativy se co? Zakáží či zruší.
Takoví noví feudálové. A víte, co je na tom nejhorší? Že jim to vychází. Nikdo z politiků se nesnaží hrát na strunu desetitisíců či stotisíců nespokojených řidičů a občanů, kteří nechtějí být šmírováni - ty vybuzeruje, aby upokojil choutky maximálně pár stovek zelených aktivistů a šmíráků.
Žádná majoritní strana ale nenabízí alternativu: všechny mají úplně ten samý program. Jak strany levicové oficiálně (ČSSD, KSČM, Zelení), tak strany levicové fakticky a tvářící se jako pravicové (ODS, TOP09, VV) svorně nabízí omezováním vjezdu aut, silniční buzeraci a více šmírování kamerami a dalšími bazmeky. Což je logický důsledek ideové vyprázdněnosti politiky: pokud nemáte žádné názory a nosné ideje, jdete populisticky za hlasem lidu. A jelikož pracující slušní lidé moc slyšet nejsou, anžto nemají čas na všelijaké manifestace v pracovní době, politici si s hlasem lidu pletou požadavky levicové lůzy ve složení Zelení a sociální inženýři.
Druhé vysvětlení tohoto jevu by bylo, že pseudopravicové politici se ve stupiditě vskutku vlastní snaží získat hlasy krajně levicových (ne ve smyslu tradičním, tj. ČSSD, nýbrž ve smyslu sociálně-inženýrském, tj. Zelených a "alternativních") voličů skrze posun jejich stran doleva pod dojmem, že ti tradiční to nějak skousnou.
A oni to naneštěstí skousnou. Svobodné volilo v Praze 40268 voličů, tj 0,32%. Ostatní, včetně řidičů, si dobrovolně zvolili slib více buzerace, zákazů a řízení jejich životů všemocným státem.
Což už ty programy nikdo nečte? Samozřejmě, ty pozitivní sliby splněny nebudou - jenže pokud má někdo v programech výhrůžky kompatibilní s trendem utužování moci ouředních neo-feudálů a šmírování, buďte si jisti že ty zrealizovány budou. A velice rychle.

..A proč mi vlastně vadí OpenCard?

Jako libertarián mám rád svou svobodu a soukromí. Stejně jako normální člověk nestojí o to, aby mu kdejaký šmírák koukal do ložnice nestojím ani já o to, aby nějaký státem či městem pověřený šmírák sledoval moje pohyby a znamenal si, s kým cestuji (třeba jen náhodně), kdy a kam.
Sledování pohybů občanů a jejich sociálních sítí je doména totalitních režimů, nikoli těch "demokratických". Celé kouzlo OpenCardu je v tom, že je ta karta elektronická. Pokud lidé používají papírové kupony či jízdenky, není prakticky možné je v masovém měřítku sledovat - na to prostě není dost lidských zdrojů; průvodčí či revizor si nemůže opisovat všechna čísla průkazů a jména.
Elektronická karta to vše mění. Jedním pípnutím je zaznamenáno unikátní identifikační číslo karet (a tím identita vlastníka), místo pípnutí (a tím pádem jeden z bodů trasy cestujícího) a čas pípnutí (díky čemuž se dá sledovat, s kým cestujete: jednoduše se z databáze vytáhne záznam o tom, která opencardID si "pípla" v rozmezí cca 30 sekund s tou vaší na více "pípacích checkpointech").
Nyní je možné pouze šmírování kamerové. Kamerový systém je samozřejmě zneužitelný už teď, ale s OpenCard se to ještě zhorší: pokud chtěla policie nyní někoho sledovat, měla (samozřejmě kromě šmírování okny těch, kteří bydlí přímo u kamer) možnost buď sledovat zločince od místa činu, které bylo známé (to je naprosto v pořádku), nebo celkem komplikovaně zjišťovat, kdy se bude "zájmová osoba" (třeba kritik radnice) nacházet u které kamery, aby se na něj mohli napojit a pak ho sledovat.
S OpenCard stačí jediný příkaz do databáze - ve stylu "SELECT IDpipacihoBodu, CasPipnuti FROM databazePohybuCestujicich WHERE opencardID='1234567'" a je vymalováno. Během sekundy zjistí, kdy jste okolo nějaké kamery prošli - a pak už není problém si ji převinout na dané místo záznamu a okamžitě vysledovat všechny vaše pohyby. Toto neřeší ani "anonymní" OpenCard - jsou běžně sledovány mobily na paušál a sociální sítě lidí a tak není problém propojit databázi pohybů daného čísla s tím, kdy si kdo pípl. Opět se zakrátko vyprofiluje úzký okruh potenciálních vlastníků a nakonec konkrétní člověk.
Takže si v knihovně půjčíte knížku o zneužívání pravomocí policie a projedete se metrem v vlakem se sledovanou osobou - a šmíráci si vás preventivně prověří. A pokud uvidí, že se "podezřele rozhlížíte" (média tomu říkají "studoval kamerový systém"), jste jasný terorista. Zdá se vám to jako fantasmagorie? Nikoli ve fašistické Velké Británii, zemi kde se příbory a vycházkové hole nazývají "útočné zbraně" a kde máte úředně zakázáno se ve vlastním domě bránit brutálnímu napadení zločinci. Západní Evropa, náš vzor? Jen to ne.

Jeden známý toto všechno vyslechl a pak se zaradoval s tím, že v tom případě OpenCard podporuje všema deseti - "vždyť nás ochrání před radikálními islamisty a teroristy". V té chvíli jsem měl chuť mlátit hlavou o zeď - jasně, teroristi totiž určitě jezdí každý den metrem s časovou jízdenkou na své pravé jméno. Aaargh.
Před islamisty nás pak neochrání tím spíše, protože islamisti nejdou proti systému, ale s ním. Merkelová to ukazuje jasně: nejprve pochválila muslimku zvolenou do vedení nějaké spolkové země, pak vyjádřila naději, že by jednou mohlo být demokraticky zavedeno muslimské pseudoprávo Šaría (však to znáte - sekání rukou, polévání kyselinou, kamenování "nevěrných žen") a konečně prohlásila, že si starousedlíci halt budou muset na mešity zvyknout.
Kamery a šmírování OpenCardem tak nebudou sloužit proti teroristům a islámským radikálům, ale naopak k pozatýkání těch, kterým se taková Šaría nelíbí.
Půjčil jste si knížku o zločinech islámu, knížku od ženy jež uprchla od muslima co ji týral a čistě náhodou si pípli OpenCard na turniketu v metru hned po Adamu Bartošovi, známému to kritiku EU a islamizace Evropy? Tak to jste jasný rasista. Zní vám tento scénář už dostatečně reálně?
EDIT 10.11.2010:

Zapojil jsem se do diskuse o OpenCard na iDnesu a jelikož z ní vyplynulo několik zajímavých "protiargumentů", kterými bych zde na blagpost volně navázal.

Q: Až budou turnikety, asi si pořídím anonymní přenositelnou, svou kartu skartuju a pošlu jim podepsaný nesouhlas se zpracováním osobních údajů.

A: Výborně, tím jim to trochu ztížíte. Budou pro vaši identifikaci muset využít svůj kamerový systém, který provozují nelegálně (neupozorňují na něj monitorované občany ve veřejném prostoru a v rozporu se zákonem na kamerách neuvádějí, kdo jimi občany sleduje) a koupit systém pro automatické rozpoznávání obličejů podle databáze. Nebo se v rámci "boje s terorismem" spojit s policií a využít ID občanů podle sledování mobilů (zaměření s úhlovou přesností pod 5°, triangulace a k tomu timestamp pípnutí OC terminálu - do týdne v tom mají jasno i automatizovaně).
Ale počkat, oni to vlastně udělají tak jako tak. DPP chce přece zakoupit monitorovací systém, který Siemens vyvinul pro věznice. Má o nás-pasažérech vysoké mínění, není-liž pravda? Ale tak když je to "pro naše bezpečí" (a co dnes není)...
Plus je tu samozřejmě ten malý a zcela nepodstatný detail, že si za anonymní verzi připlatíte. 200Kč za kartu a 400Kč každé tři měsíce. Ale pravda, za svobodu a soukromí se dnes holt platí...

Q: Turnikety jsou fajn - takže se OC vyplatí.
A: Turnikety mají smysl jen a pouze tehdy, když metrem cestuje velké množství černých pasažérů. Pokud se ale na problematiku díváte ne politicky ("je třeba prosadit projekt a sledovat občany") nýbrž ekonomicky ("chceme zmaximalizovat zisk našeho podniku"), smrskne se to na jednoduchou otázku:
Způsobí větší náklady N černých pasažérů, nebo provoz nákladného systému turniketů a jejich elektronické základny, databáze, redundantní připojení, ověřování a provoz karet, audity a platby třetí straně (provozovateli OpenCard)?
A já jsem - na základě dat zveřejněných DPP - pevně přesvědčen, že odpověď na tuto otázku zní: vzhledem k hodnotě N se to nevyplatí.

Q: No jo, holt ti jezdeni nacerno skonci...
A: Už nějakých 11 let v řadě jezdím na předplacenou legitku, zpravidla s tříměsíční známkou. Zítra si ji, díky postupu DPP a magistrátu z pozice síly, kupuji naposledy.

Q: Na "papírové legitce" byly taky osobní údaje.
A: To je do jisté míry pravda. Na papírové legitce bylo jméno a příjmení, rok narození a nicneříkající IDčíslo. Na OpenCard je jakoby jen číslo - jenže to jde přečíst na dálku až pěti metrů (15 metrů "nadstandardním" terminálem), přičemž všechny další informace - včetně trvalého bydliště, e-mailu či telefonního čísla, což tam naprosto nemá co dělat - jsou v databázi u komerční firmy, vesele se sdílí a předávají dalším komerčním subjektům. Prostě ohavná konsolidace dat do centrálních úložišť, aby se snáze vytvořil kompletní spotřebitelský profil uživatele. A že se to celé zatím zřejmě nevyužívá ke sledování pohybů občanů? Tak proč to chce všechna ta data; proč není systém a karta postavena tak, aby nebylo možné sledovat ty pohyby občanů (technicky by to problém nebyl) a proč jsou už teď odhaleny plány na vybudování systému, který se k tomu zašmírování ještě více přiblíží? Tvrdit, že OC nemůže šmírovat pohyby občanů je asi tak věrohodné, jako kdybyste každé ráno cestou do práce viděli gestapáky, jak staví zeď okolo vaší čtvrti a míře na vás puškou vás ujišťují, že vás nezastřelí ani nezavřou do ghetta. Zatím. Tak proč ale staví tu zeď, no ne?

Q: Opencard vám nikdo nenutí - můžete se dopravovat jinak. A i kdyby ano, původní papírové legitky zase byly vnuceny lidem jezdícím na jízdenky
A: Jelikož vznikal systém pražské MHD ještě za realSoc, byl nastavený poněkud jinak: tehdy zpravidla nebyl problém se dopravovat každý den na jízdenky nebo bydlet v okolí práce (mobilita obyvatelstva byla mnohem menší). Dnes už to naprosto nejde: vzhledem ke zvýšení jízdného na 26Kč by se denní náklady na dojíždění vyšplhaly nejméně na 52Kč denně, což je více jak dvojnásobek jízdného s legitkou (rozdíl při devadesátidenním jízdném činí nejméně 1640Kč).
Zároveň ale magistrát znemožnil jakoukoli alternativu: na dopravu v Praze má z moci ouřední monopol "Integrovaná doprava", která je pěkně integrovaná včetně cen (a k tomu pěkně dotovaná z našich daní, takže by i proti případné konkurenci měla nekalou výhodu). Auta ale magistrát nenávidí a snaží se jim cestu do Prahy co nejvíce znepříjemnit a pokud možno znemožnit - parkovací zóny, dlouhodobá snaha o zavedení mýtného..
Takže ano, hypoteticky je možné se dopravovat jinak, ale za cenu značných nepříjemností a/nebo extrémně zvýšených nákladů.


Vzkaz autoru

Na článek můžete reagovat použitím následujícího formuláře.
Váš komentář:

Váš e-mail (očekáváte-li reakci z mé strany):

Níže prosím opište dvě zdeformovaná slova z obrázku do rámečku pod nimi.
Jedná se o ochranu proti zasílání spamu, protože počítačoví roboti ona slova nedokáží rozluštit. Pokud je nedokážete rozluštit ani vy, kliknutím na ikonku reproduktoru se vám přehrají.