Licence Creative Commons

Volíš Losnu, nebo Mažňáka? Aha?! Rozbijem ti držku!

25. 01. 2013
Tak, a pevně jsem se rozhodl: nebudu volit ani jednoho z pánů kandidátů, raději to hodím panu Prázdnému Obálkovi.
Jsem naprosto znechucen tím, co se okolo mne děje. Odporným fanatismem, s jakým můj kolega předevčírem v kuchyňce řval, že "Zemana volí jen závistivci, I HATE THEM I HATE THEM I HATE THEM!", až jsem si dělal obavy o jeho srdce. Fanatismem, s jakým příznivci Schwarzenberga načmárali na plot Jandáka "zrádce" a zřekli se Dejdara. Fanatismem, s nímž příznivci Zemana Schwarzenbergovi vyčítají jeho emigraci a podobné irelevantní nesmysly. Systematickou dehonestační kampaní, presumpcí viny, mraky osobních výpadů, naprostou neúctou ze strany médií. Snahou štvát proti kandidátům význačné osobnosti mediálního prostoru -- a vůbec celou tou atmosférou na styl "volíš Losnu, nebo Mažňáka? Aha?! Tak ty tak?! Rozbijem ti držku!"
Je to odporné, primitivní, nedůstojné, barbarské atp. Jsem z toho už nejen otrávený, ale i znechucený a začínám mít obavy z té celonárodní fragmentace na bojovné "my-oni".

Nevyčítám Schwarzenbergovi, že vyjel na válečného veterána: v téhle naprosto šílené atmosféře a předvolebnímu boji, který je skutečně eskalován do jakési fantasmagorické bitvy na život a na smrt nemůže nikdo, kdo se toho účastní, zůstat nad věcí. Schwarzenberga nebudu volit ne kvůli tomu, jaký je to člověk -- věřím, že jako osoba může být celkem fajn -- ale pro názory, které vyznává a důsledky jejich aplikace, kdyby se stal prezidentem.

Zemana nebudu volit kvůli jeho korupční minulosti a proto, že se uchyluje k nízkému hulvátství (a též kvůli názorům).

Jakkoli tedy považuji za o trošičku menší zlo Zemana, ta odchylka v ošklivosti názorů je tak malá, že se pohodlně vejde do chyby měření, resp. "zóny nejistoty".
S takovou mi může být úplně jedno, který z nich vyhraje -- a když mi může být jedno, který z nich vyhraje, je pro mne relevantní jen jediné: ostentativně a demonstrativně se postavit oběma.

Ale nade všechno se mi z celého srdce hnusí ta ohavná kampaň a fanatické, nesmiřitelné chování neuvěřitelného množství příznivců obou kandidátů.
Od toho všeho se distancuji. Snažím se obyčejně zůstat nad věcí -- a okolo sebe vidím, jak do sebe hysterie a fanatismus okolo volební kampaně vtahují lidi jako obrovská černá díra. Děsím se toho, děsí mne ta nenávist, ta netolerance, ta emotivnost. Dávám plný zpětný tah: toho se nebudu účastnit, ten hnusný, degenerovaný mediální duel nepodpořím.
Nechci reagovat na volby jako takové; jen jsou pro mne oba kandidáti tak nepřijatelní, že volím třetí cestu. Hodím tam pana Prázdného Obálku, možná trošku demonstrativně před komisí, pak půjdu domů a budu doufat, že se z toho národ vzpamatuje, zapomene na to a zlé věci, které si lidé řekli kvůli sporům o dva názorově podobné představitele přikryje čas.

Protože ta největší tragédie by byla, kdyby obyvatelé této země zůstali rozděleni a po volbách zůstala trpká pachuť nenávisti, nedůvěry, hněvu a pomsty.

EDIT: ve druhém kole prezidentské volby bylo odevzdáno celkem 27 464 neplatných hlasů jako byl ten můj, což představuje 0,5% ze všech odevzdaných.
Samozřejmě je otázka, kolik z nich bylo skutečně protestních a kolik voličů prostě jen udělalo botu...
Vzkaz autoru

Na článek můžete reagovat použitím následujícího formuláře.
Váš komentář:

Váš e-mail (očekáváte-li reakci z mé strany):

Níže prosím opište dvě zdeformovaná slova z obrázku do rámečku pod nimi.
Jedná se o ochranu proti zasílání spamu, protože počítačoví roboti ona slova nedokáží rozluštit. Pokud je nedokážete rozluštit ani vy, kliknutím na ikonku reproduktoru se vám přehrají.