Licence Creative Commons

Propagace registru dárců krvetvorných buněk (plus veselé slevy)

27. 01. 2013
Onehdá jsem v metru viděl nástěnnou reklamu na "darujzivot.cz", kterou si tam nechal vyvěsit registr dárců krvetvorných buněk. Myšlenka je v tom, že čím víc lidí se zaregistruje a poskytne vzorek krve (či slin, pokud to chtějí vyřídit poštou), tím větší je pravděpodobnost, že se na každého potřebného pacienta najde dárce, jehož kombinace tuším 10^16 genetických informací v krvi bude kompatibilní a který pacientu zachrání život. Nejsem dochtor a už jsem polovinu toho, co mi řekli vypustil, leč takový je v principu koncept.

Kdyby přišlo na samotný odběr ku záchraně něčího života (jakkoli to není moc pravděpodobné), možnosti jsou dvě: buď nepříjemnější odběr kostní dřeně z pánve pod celkovou narkózou (3 dny full time hospitalizace), nebo opakovaný odběr krve stimulované bílkovinami v několika etapách (dárce si nastimuluje krev, aby v ní byly jakési potřebné látky, pak jej napojí na mašinu, která si z jeho krve odfiltruje ty potřebné látky pro pacienta a krev vrátí dárci do těla v původním stavu).
Takže jsem si řekl, že dát někomu větší šanci na přežití je správná věc, zvláště když mne to nic nestojí, a po vyřešení otázek o bezpečnosti dat jsem do toho šel.

Otázek o bezpečnosti? Inu, ano. Registr operuje s části genetických informací dárce a to poslední, o co stojím je, aby se nějaký mrzký šmírák dostal k mé DNA a mohl ji zneužít v rámci myriády výzkumných projektů, které se usilovně snaží o profilování lidí podle jejich DNA: pokusy předpovídat zdravotní stav (a'lá Gattaca), předpovídat chování ("do týdne mi v naší DB DNA najděte potenciální disidenty"), nebo v "preventivních" policejních databázích DNA, odkud se data samozřejmě kradou a jinak zneužívají (a to nemluvím o riziku, že se to policii pomíchá -- ať úmyslně, či neúmyslně -- a váš vzorek, bude "odpovídat" vzorku z místa nějakého zločinu.)
Nehledě na základní princip, že státu ani jiným subjektům do mého DNA vůbec nic není a pokud k tomu já nesvolím, nemají sebemenší právo usilovat o jeho získání.

To by u registru hrozit nemělo: v databázi dárců se vzorky okamžitě anonymizují a link genetické informace s potenciálním dárcem je šifrován jednosměrným hashem, který umožňuje hrubé porovnání kompatibility dárce a příjemce, avšak nikoli rekonstrukci toho, jaké DNA má ten který registrovaný dárce. Fair enough.
Samozřejmě to "jistí" ještě zákony --, ale spoléhat se na to, že vás zákony ochrání před státní zvůlí a šmírováním je takové... Ošidné.

* * *

Teď z lehčího soudku. Skrze Gentlemana jsem narazil na skvělou slevu: redukci kloubů! To jednoduše nešlo nezdokumentovat pro budoucí generace.


Nadšenému pracovníku PR agentury patrně ušlo, že výroky "redukce ztuhlosti kloubů" a "redukce ztuhlých kloubů" nejsou zcela ekvivalentní. Nu což, hlavně, že stvořil úderné heslo.

Vyjma této krásy mne uchvátila další slevová nabídka: pohrávám si s myšlenkou koupit si originální čestný titul doktora: jen nevím, jestli zvolit obor "paranormální ekonomie" nebo "management mrhání času"?
Vzkaz autoru

Na článek můžete reagovat použitím následujícího formuláře.
Váš komentář:

Váš e-mail (očekáváte-li reakci z mé strany):

Níže prosím opište dvě zdeformovaná slova z obrázku do rámečku pod nimi.
Jedná se o ochranu proti zasílání spamu, protože počítačoví roboti ona slova nedokáží rozluštit. Pokud je nedokážete rozluštit ani vy, kliknutím na ikonku reproduktoru se vám přehrají.