Licence Creative Commons

Stolní frézka pro začátek

11. 02. 2013
Vyřešila se mi otázka dílny a tím pádem mohu postoupit k otázce toho, kde a jak sehnat frézku.
Dělal jsem/dělám si nějaký předběžný průzkum, takže poznámky si dávám sem a nechávám je i pro další lidi, jejichž kroky by se ubíraly stejným směrem.
Firma Proma padá, kvalita výroby je podle vícečetných svědectví otřesná, litina jim praská, lavice mají křivé.

Američan z mini-lathe.com ve svých rozborech frézek rozebírá značky Grizzly, Sieg a Homier, které se zde -- až na Sieg -- neprodávají. Přitom se zdá, že se to všechno vyrábí v Číně pro různé značky.
Sieg vyrábí low-end model X2 a z něj odvozený a o poznání lepší SX2 == bezkartáčový motor a pohon přes řemen.
Povedlo se mi s relativně vysokou mírou jistoty ztotožniž u nás prodávaný Einhell BT-MR 550 (který, mimochodem, na oficiálních stránkách Einhellu absentuje) s recenzovanou frézkou Homier. Která se prozměnu zdá být prakticky ekvivalentní s Grizzly... Což se zdá být prakticky ekvivalentní se Sieg X2. Jak říkám, všechno je to patrně z jedné fabriky v Číně (podle amíka je prazdrojem všech právě Sieg Industrial ze Šanghaje).

Další frézky -- s reputací podstatně lepší, než Proma -- dováží bow.cz. Opět ty samé čínské modely, zdá se, ovšem navrch k tomu nějaké speciality odjinud a nože+frézy.

A zatím jsem si sesumíroval své požadavky: schopnost obrábět ocel (tř. 11) frézou průměru alespoň 12mm, ubírat by měl moci alespoň 0,5mm, frézka by měla mít převod řemenem (aby mohl proklouznout při přetížení motoru), váha by byla ideální okolo 100kg, protože s tou ubíral 25mm frézou výše zmíněný amík a naprosto ideální by byl bezkartáčkový, bezúdržbový motor (brushless), který se pozná podle toho, že je navrchu frézy v hranaté krabici bez víka.
Což se za dostupnou cenu pořídit nedá, takže bude kompromis.
Zatím koukám, že Sieg U1 splňuje požadavek frézování 12mm frézou -- podle amíka, který přesně tuto mašinu recenzoval. Nemilé ovšem je, že U1 stojí bratru 30k -- plus samozřejmě nářadí a další vybavení.

Soustruh

Se soustruhy je to podobné co do výrobců, ale jiné co do parametrů. Když jsou rozměry frézek udávané v palcích, amík doporučuje minimálně 7x12'' (kde 12'' je délka obrobku), protože 7x10 ve skutečnosti nabízí délku kulatiny jen 8'' a to prý -- v kombinaci s délkou vrtáků -- nestačí na vrtání. Zvláště důležitý je u soustruhů "DC brushless" motor, protože má větší kroutící moment, což je u soustruhu zjevně důležité (asi kvůli většímu obvodu obráběných součástí oproti frézkám).
Hloupé je, že "protože Čína pro USA", většina frézek se zřejmě vyrábí s nastavováním v palcích a jejich setinách, což je pro našince poněkud nešťastné. Ergo to chce ověřit před koupí.
V Čechách opět platí, že nákup asi přes bow.cz -- kde je nejlevnější model již nikoli za cca. 10 000kč, jako sehnal můj známý nejmenší soustruh z Makra (odpovídající Big Dog, který recenzoval amík), nýbrž Opti D 140x250 za 18 000. Ale rovnou splňuje rozměr 7x10'' a zdá se, že jsou rozvody řešené nikoli plastovými ozubenými koly, nýbrž řemeny.
Zkusil jsem vypátrat původ a ejhle! Není to 100% Čína, ale jen 50% Čína: "Quantum" je levnější modelová řada německého výrobce "Optimum", který vyrábí i průmyslové soustruhy; originální katalog lze najít na optimum-machines.com. Potřebné parametry splňuje a je o 8k levnější, než alternativy, takže v tomto příliš není, co řešit.

EDIT: zajímavě vypadá i Bernardo hobby 500, který umí průchodit 20mm kulatinu, váží 120kg -> neklepe, má vlastní integrovaný stůl/nohy a rychlosti se přepínají převodovkou. Firmu Boukal jsem při prvním hledání nenašel a teď mi komplikuje výběr -- v dobrém :)
Dostal jsem se k ní přes thread dílnička v Praze.


Vzkaz autoru

Na článek můžete reagovat použitím následujícího formuláře.
Váš komentář:

Váš e-mail (očekáváte-li reakci z mé strany):

Níže prosím opište dvě zdeformovaná slova z obrázku do rámečku pod nimi.
Jedná se o ochranu proti zasílání spamu, protože počítačoví roboti ona slova nedokáží rozluštit. Pokud je nedokážete rozluštit ani vy, kliknutím na ikonku reproduktoru se vám přehrají.