Licence Creative Commons

Focení srnců puškohledem

16. 03. 2013
Ležím si takhle na poli na náhorní plošině, kam jsem se plahočil pěšky čtvrt dne, a cvičím na 50m přesnou mušku* na Českou Sklopku. Po zjištění, že náhorní plošiny se vyznačují takovými poryvy větru, že na těch 50m diabolky úspěšně simulují funkci Math.Random (a kvůli zimě) jsem střelbu vzdal a začal fotit -- když tu, co to nevidím? Na poli si cca. 150, 200 metrů ode mne vyšlapuje srnčí stádečko.

Když jsem je spatřil, hned mi došlo, že by to byla skvělá fotka -- a že mám dokonce i zvětšení. Dvanáctinásobné. V puškohledu.
Předtím jsem totiž mobilem skrze fotil větrovku (večery slunce jsou neodolatelně scénické) a skrze puškohled i terče:Ležel jsem tedy a ani nedutal -- a přemítal o tom, v jakém klidu ta zvířátka jsou.
Stádečko vedli dva srnci, kteří dělali předběžný průzkum: s elegantním klidem v pohodičce poodešli kus před stádo, rozhlédli se, a stádo za nimi.
Takže když jsem pochopil, že mi skutečně vlezou před flintu, potichoučku jsem vytáhl závěr, vyndal zásobník diabolek, zajistil... A fotil s větrovkou coby teleobjektivem. (S prstem mimo spoušť, samozřejmě).Po chvilce mi došlo, že mám špatně paralaxu a je možné, že fotky budou rozmlžené; natáhl jsem se tedy dopředu a zaostřil na 180m, kde byli srnci (odhadnout jsem to mohl proto, že jsem si předtím kvůli špatnému odhadu vzdálenosti na podobnou vzdálenost** postavil terčíky a žádná diabolka k nim v 16J nedoletěla -- když jsem zjistil, že i na čtvrtinovou vzdálenost musím nadsadit třetí mil-dot ze čtyř, pochopil jsem proč) -- čímž jsem se ovšem pohnul proti slunci, načež se stádečko obrátilo a nonšalantně odklusalo o stovku metrů dál:Přičemž srnec proběhl přímo za mými terčíky, což je svým způsobem veselá fotka:Jak tedy vidno, srnčí důvěra ku mé osobě byla oprávněná bez ohledu na to, že se stádečko procházelo před Marauderem :)_____________
* Zákon říká, že ze zbraně kategorie D -- jíž Marauder je -- smím střílet tam, kde nikoho a nic neohrožuji, bla bla***. Takže ano, takto na poli střílet mohu.
** paralaxou by se zdálo, že byly terčíky 180 yardů daleko. Když jsem to odkrokoval delšími kroky -- které jsem pokládal za jednometrové --, napočítal jsem jich 90. Tak nevím.
*** Pro notorické pochybovače: Zák.119/2002Sb.,§15(3) říká "Střelba ze zbraně uvedené v § 7 písm. c) až g) nebo ze zbraně uvedené v § 7 písm. k) je zakázána na místě, kde by mohl být ohrožen život nebo zdraví osoby nebo způsobena škoda na majetku."
Naše Ústava v Článku 2, bod (4) říká: "Každý občan může činit, co není zákonem zakázáno". A jak bylo prakticky dokázáno, k srncům by má větrovka ani nedostřelila, ergo se žádné ohrožení nekonalo. You do the math.Vzkaz autoru

Na článek můžete reagovat použitím následujícího formuláře.
Váš komentář:

Váš e-mail (očekáváte-li reakci z mé strany):

Níže prosím opište dvě zdeformovaná slova z obrázku do rámečku pod nimi.
Jedná se o ochranu proti zasílání spamu, protože počítačoví roboti ona slova nedokáží rozluštit. Pokud je nedokážete rozluštit ani vy, kliknutím na ikonku reproduktoru se vám přehrají.