Licence Creative Commons

Cloud či necloud, toť otázka

18. 07. 2013
Kolega mi tvrdil, že IBM mainframe, na kterém děláme, je vlastně Cloud, jak je teď v IT hrozně oblíbený buzzword. To jsem mu z gruntu vyvrátil:
"Mainframe je ohromná černá bedna se spoustou elektroniky uvnitř.
Mrak je ohromná šedobílá věc se spoustou vody uvnitř.
Když dáš do mainframu spoustu vody, přestane fungovat.
Ergo mainframe není cloud, Q.E.D.
"

Kolega se zamyslel, ukázal ven a prohlásil "dobře, uznávám, že toto není mainframe."
Nahlédl jsem z okna, spatřil protější kancelář a oponoval: "ne nutně. Když dáš do mainframu spoustu lidí, ve fungování mu to nebrání."
Kolega měl jiný názor: "pokud na něj dáš hromadu Indů, tak fungovat přestane."
Jsem notorický skeptik, takže ani to jsem mu neuznal: "není to spíše tak, že když dáš na mainframe spoustu Indů, tak bude pořád fungovat, ale jeho rychlost se bude limitně blížit nule?"
(To není rasízmus, to je narážka na Produkt, na který nás přeřadili: někdo z vývojářů se při školení ptal, zda má kvůli optimalizaci ručně psát Assembler nebo používat MetalC, na což mu bylo řečeno, ať se na optimalizaci vykvajzne, protože jakkoli byl Produkt původně rychlejší nad konkurenci, pak jej zčásti přepsali Indové a nyní je tak pomalý, že už na tom nic nelze zkazit.)

To kolega uznal, jen doplnil, že původně ukazoval na oblohu/mrak. Koukl jsem tam a dodal další postřeh: "je pravda, že když umístíš Mainframe na oblohu, tak ti spadne systém."
Kolega doplnil: "tomu se říká Skyfall."
Pak jsme se vrátili k Vytváření Hodnot a naštvanému komentování věcí, co testujeme a nekonečné záplavě kreativních sabotáží, které nám IBMácké systémy, na kterých pracujeme, hází do cesty.
Jen jsem si ještě vzpomněl, že zatímco mainframe není cloud, cloud může být na maniframu: jednak je pravda, že když strčíme do mraku spoustu elektroniky, mrak to rozdýchá v pohodě; a jednak slovo "na" vyjadřuje vertikální hierarchii, přičemž se "na" (tedy výše, než) mainframu nějaký mrak nepochybně nachází (jsa od elektroniky oddělen vynálezem, zvaným střecha.)
Ale na cloudu nedělám, to si vyprošuju.


Vzkaz autoru

Na článek můžete reagovat použitím následujícího formuláře.
Váš komentář:

Váš e-mail (očekáváte-li reakci z mé strany):

Níže prosím opište dvě zdeformovaná slova z obrázku do rámečku pod nimi.
Jedná se o ochranu proti zasílání spamu, protože počítačoví roboti ona slova nedokáží rozluštit. Pokud je nedokážete rozluštit ani vy, kliknutím na ikonku reproduktoru se vám přehrají.