Licence Creative Commons

Mám plné zuby wannabe mesiášů a jejich »nových společenských uspořádání«

03. 09. 2013
Na jednom fóru mne dosti vyprudili linkem na "kontroverzní projekt VENUS - nové společenské uspořádání a město budoucnosti", spáchané nějakým architektem jménem Jacque Fresco.
Ten chlap prezentuje své video, ve kterém slibuje vyřešit všechny neduhy světa -- válku, chudobu, korupci násilí atd.

Ale jako vždy se jedná o naprosto nechutnou a obludnou směsici tupých lží, elementární neznalosti a úplné ignorance, stavění na bludech a lidových pověrách, nedomyšlené následky, následování slepých uliček atd., které by skončily nikoli nebem, nýbrž peklem na zemi. Jako vždy.
Zde je tedy copy-paste mého vyvracení jeho videa, bod po bodu.
Podotýkám, že slohem podprůměrným, s přemírou vykřičníků, kterých se obyčejně snažím vyvarovat, a vůbec nevalné formální úrovně. Leč když člověk poslouchá úplně blbé lži a vidí, jak je druzí baští, halt ještě neumím zůstat úplně v klidu.

Proč Jacque Fresco kecá kraviny

Základní problém chudoby je v tom, že lidé jsou různí. Nejsou si rovni ve schopnostech. A proto se lidé nikdy neměli stejně, a bez násilného odebírání jedněm a přidělování druhým -- nebo bez násilného omezení těch schopnějších v rozletu -- se také nikdy stejně mít nebudou.

* * *

Politici dnes nemají schopnost vyřešit žádný problém mimo jiné proto, že byla zavržena osobní odpovědnost a svoboda. Nikoho nezajímá, co bude za 5 let, a i kdyby to zajímalo nějakého politika a snažil se to řešit, lid jej smete, protože tomu záleží jen na "teď", nikoli na "za 10 let." A o spoustě věcí ani politici nemohou rozhodnout, protože jim v tom brání regulace EU, OSN, hloupě uzavřené mezinárodní smlouvy a hlavně mediální kampaně.

V polnohospodářství se politici nevyznali ani před 100 lety, jenže to nebyl žádný problém. Proč? Protože do toho nefušovali!
Návrh pana architekta s mesiášským komplexem mi smrdí staletí starou a stále znova vytahovanou politikou "vlády odborníků", kteří budou v centrálně řízené a plánované ekonomice centrálně rozhodovat o všem.

To má jediný háček: ekonomika je tak složitý mechanismus, že není možné ji centrálně řídit. Přesvědčili se o tom Lenin a Stalin, když vyvolali hladomory a věčný nedostatek něčeho, přesvědčili se o tom Hoover a Roosevelt, když vyvolali velkou hospodářskou krizi, přesvědčil se o tom Carter, když se pokusil centrálně plánovat i pouhé dodávky benzinu a záhy se ukázalo, že centrální plánování byť jediné věci okamžitě vyvolává komunistické symptomy přebytků někde a nedostatků jinde, fronty, deformace cen a fanatické nakupování lidí "do zásoby, protože nebude", následované přídělovým systémem. Když bylo centrální plánování dodávek benzinu zrušeno, během týdne začalo všechno fungovat samo a skvěle, výpadky a fronty zmizely.

Takže kdykoli slyšíte, že by svět měl být řízen diktaturou vědců (což naznačuje, když říká, že by to neměli řídit volení politici, nýbrž vědci, kteří by se o zvolení nestarali), dejte si tam rovnítko s "vědeckým marxismem."

* * *

A což teprve ty krafy o penězích. Správně popsal jejich vznik, ale co to má být potom? Kdyby nebyly peníze, tak by snad nebyla korupce? No tak by politik dostal bednu jablek namísto pár mincí! Dokud existuje jakákoli směna, dokud existuje jakákoli možnost někomu dát něco, co ten někdo poptává, potud bude samozřejmě možná i korupce! Korupci je možné zabránit jediným způsobem, a to sice, když ten, kdo by se nechal zkorumpovat, buď nemá příležitost ke zločinnému jednání, nebo za to může být volán k odpovědnosti.
A konkrétně s tou farmacií -- nedávno jsem zjistil, že od roku 1908 v USA zákonodárci provozují tzv. "Dojící zákony": navrhnou zákon, který by úplně zruinoval a zničil nějaké odvětví, a čekají s napřaženou dlaní, zda jim zasažené firmy dají výkupné, aby nebyly zničeny a zákonodárci ten návrh stáhly. Mluví se o tom naprosto otevřeně.

* * *

Kecy o náboženství a válce opět vykazují naprostou a okázalou neznalost historie v její složitosti a kontextu. Reaguje na nejpitomější miskoncepce, trapná zjednodušení a pověry a z nich vyvozuje závěry.
Namátkou -- když se podíváte na historii mezopotámské delty a okolí, kde vznikala Abrahamovská náboženství, nikdy nešlo v prvé řadě o vysvětlování chodu světa -- to je komunistický výmysl. Náboženství tam šla v roli "pomocníků v růstu rodinného klanu", každá rodina měla bůžky vlastní -- a když někdo stále vítězil, lidé zahazovali své bůžky a přejímali ty cizí, "mocnější". Podívejte se, jak Jákob -- jeden z "praotců Izraele" -- přijal Hospodina: naprosto natvrdo s ním uzavřel smlouvu, že když mu Bůh bude ekonomicky pomáhat a chránit jej, bude jej za to uctívat. To byl tehdejší modus operandi, ne nějaké trapné vysvětlování blesků.

Modernisticky skvěle to vystihuje Kulhánek v tom svém románu o konci světa, napadeném mimozemšťěny v popelnicích -- když tam bojuje po boku těch pouštních nomádů, hlavní hrdina si staví vlastního bůžka do boje, což vysvětluje tento mechanismus.
Jacques pak odkecá monolog, ve kterém se ohání těmi nejpitomějšími misinterpretacemi křesťanství, ale to nemá cenu řešit (kdyžtak naleznete většinu z toho vyvrácenou v sekci "víra" těchto stránek.)

Plynule navazuje válkami, a je to opět přehlídka ignorance a omezenosti. Šlo snad o území, když se USA pustily do první světové? Ne, šlo tam o ideologii a politické cíle, jelikož byl Woodrow Wilson posedlý myšlenkou vnutit všem demokracii a v c.k. monarchii viděl ztělesnění zla.
Válka je jen pokračování politiky jinými prostředky -- a to je mnohem více, než zdroje. To je o moci, o tom donutit druhý stát, aby udělal nebo naopak nedělal to, co si ten první nepřeje.

A není pravda, že by se každý národ rozšiřoval násilím: je mnoho historických příkladů států, které vznikaly tak, že se malé územní celky, knížata či celé státy přidávaly po křídla silnějšího, aby byly chráněny proti nájezdníkům. Viz dějiny Rakouských ministátečků a jejich ochrana před Maďary, viz připojení Ukrajiny pod ochranu Ruska proti Polsku.

* * *

Další demence je návrh zrušit všechny zbraně na světě, protože lidé přeci vedou války kvůli zbraním. Blbost: lidé se bili dávno před zbraněmi, pěstmi -- a převahu měli ti, kterých bylo více či ti, kteří byli urostlejší a silnější. Viz šimpanze či gorily. Ale zakažte zbraně a všechno bude v cajku, jóóó. Jako ve věznici, kde zbraně nejsou a ti fyzicky nejsilnější zmlátí, porobí si a případně znásilní všechny ostatní. Tohle ten dement Jacques podporuje a navrhuje.

Armádu zrušit a ze všech udělat psychology a sociology -- super, zrovna příslušníci těchto dvou skupin stáli za některými nejhoršími zvěrstvy minulosti, protože ve své AROGANCI (nevyhraňuje se proti ní ten chlapík? Jejda!) mají za to, že tak skvěle rozumí společnosti, že ji mohou řídit.
Že mohou lidi škatulkovat polodementními psychotesty ("když na siluetě vidíš prsa, jsi homosexuál! Dobře, tak ne, ale když tam vidíš zrcadlový obraz, tak jsi soběstředný!")
Ze sociologů přispěje k lepšímu žití zoufale malé procento. Většina jen škodí, jak vidno na západě: kdo vymýšlí všechny ty úchylné "pozitivní diskriminace", "kritické teorie", "bílou vinu", nehorázné dotace, nerovnost před zákonem a další? Sociologové a tahle "humanitně vzdělaná" masa!

* * *

A co do keců o demokracii -- áno, vytvořit dojem "spiknutí", protože velké strany mají primárky. To je fakt hrůza. A že neexistují stovky malých stran? Ale samozřejmě, že existují! Vždyť i u nás jde do voleb stovka stran! A všechny dostávají prostor ve veřejnoprávní televizi -- ale kdo na to kouká? A kdo je volí? Takže houby spiknutí, kozle starý.

* * *

Jaques Fresco je sociální inženýr, trpící mesiášským komplexem.
Je to ignorant a omezenec, který chce opakovat již dávno draze vyzkoušené slepé uličky a nechápe následky svých návrhů. Je to technokrat, který chce lidem sebrat svobodu, možnost se bránit a zaslepen "velkými myšlenkami" se pouští do vzájemně kolidujících úvah.

Je to další z dlouhé řady samozvaných spasitelů, kteří chtějí vytvořit dokonalý ráj na zemi.

Problém je, že každý pokus nastolit na zemi ráj skončí peklem.

Takže bych panu Frescovi doporučil, ať jde se svými skvělými nápady k čertu, protože já bych v jeho úchylné vizi společnosti nežil ani minutu -- a každý ze svých skvělých návrhů by mi musel vnutit brutálním násilím a útlakem, proti kterému tak brojí, leč bez kterého by se jeho sen -- celosvětová společnost, žijící podle jeho představ -- nikdy nemohla realizovat.
Což ostatně platí pro 99% těch "nových uspořádání společnosti" (mimochodem, též vám přijde zajímavé, že zatímco když Bilderberg zmíní "nový světový řád", je to hrozné zlo, zatímco když nějaký sociální inženýr navrhne "celosvětové nové uspořádání společnosti", je to "inspirativní a cool"?

* * *

Strašně mne deprimuje, že takovéto nekonsistentní, ignorantské omezence lidé obecně považují za "inspirativní" a zjevně nekriticky přejímají jejich dementní výplody jako něco hodného k zamyšlení.

Zpropadeně, to jsem snad jediný, kdo má alespoň elementární znalosti obecné historie, aby v jeho překrucování dějin viděl ty chyby? Jediný, kdo analyzuje ty návrhy a projektuje jejich nutné následky a předpoklady? A jediný, kdo se poučil z historie?!
Lidi, VZBUĎTE SE, ZAPNĚTE UŽ KONEČNĚ MOZKY, NIKOHO NEBERTE JAKO MODLU A NEŽERTE WANNABE MESIÁŠŮM TY KYDY!
Vzkaz autoru

Na článek můžete reagovat použitím následujícího formuláře.
Váš komentář:

Váš e-mail (očekáváte-li reakci z mé strany):

Níže prosím opište dvě zdeformovaná slova z obrázku do rámečku pod nimi.
Jedná se o ochranu proti zasílání spamu, protože počítačoví roboti ona slova nedokáží rozluštit. Pokud je nedokážete rozluštit ani vy, kliknutím na ikonku reproduktoru se vám přehrají.