Licence Creative Commons

Zbraně na modřiny, na čištění počítačů a proti virům

15. 10. 2013
Pár lidí si z mé brokové kozlice vystřelilo z obou hlavní naráz. Sám jsem si přitom hnul se zády (to se rozchodilo); odvážná slečna následně prohlásila, že z toho bude mít modřinu; jeden známý po výstřelu zacouval 3 kroky; a druhý známý toliko suše konstatoval "au." Jen další známý, který se k tomu správně postavil a zároveň nemá problémy se zády, to zvládl bez problémů. Na každý pád je to skvělá zábava -- a máme tu i MatFyz challenge:
Váha broků je 30g. Úsťová rychlost 395 m/s. Hmotnost zbraně cca. 2,3kg.
Což platí pro jednu hlaveň. V případě odpalu obou hlavní svazku pak počítám, že je zpětný ráz ekvivalentní m1*v1 = m2*v2, tj. do ramene kopnou rychlostí 36km/h ta dvě kila.
Krát bulharská konstanta 0,8, protože pažba není v jedné ose s hlavní, ale je trochu skloněná:

Broková kozlice ZH 221 v ráži 16x70

takže kus zpětného rázu se přemění na zdvih, => 8m*s^-1 či 30km/h.
Skutečně jsou to taková čísla, nebo to počítám špatně?

Nedestruktivní střelba do notebooku

V neděli jsem si vyčistil přehřívající se notebook tak, že jsem odmontoval horní kryt a klávesnici, klávesnici jsem umyl teplou vodou, a co se šasi týče, nemaje jiný zdroj stlačeného vzduchu jsem vyprášil zapeklý prach tím, že jsem do chladiče procesoru střílel z větrovky. Nenabité, samozřejmě.
Ano, že jsem to nenahrál na video lituje nejeden nerd.

Na každý pád zatímco do té doby měla 4 roky stará mašina na levé části klávesnice (kde je procesor) tak 40°C, teď tam není znatelně teplejší, než jinde.
Ovšem při sestavování jsem asi špatně zapojil datový kabel od klávesnice, protože mi nefunguje kombinace levého shiftu a "a" a "+/1". A též se zdá, že nějaká klávesa (nepísmenková) stále vysílá signál, že je stlačena, protože resetuje "press any key to abort" v PageDefragu. Budu to tedy muset znova rozebrat a přepojit, ale vůbec se mi do toho nechce :(

Zbraně na XP proti malwaru

Včera jsem pak vyměnil jednotné bezpečnostní řešení za kombinaci opravdového firewallu, jak má vypadat.
Dnes je situace taková, že každý, kdo má v rusuturu díru, nabízí Kchomplexní Sekjurity Soljůšn, které má jakože umět všechno, nu a ve výsledku zpravidla neumí nic.
Doteď jsem vcelku spokojeně používal Comodo, ale štvalo mne, jak žere systémové prostředky a chtěl jsem zkusit něco jiného, takže jsem od něj po 3 letech odešel a chvíli otráveně hledal Výsledná kombinace: Firewallem se stal Sygate, který dělá jen a pouze FW činnost, zato svědomitě hlásí všechny pokusy o spojení ven i dovnitř, což mi plně a přesně dostačuje; v kombinaci s HIPS řešením ThreatFire.
EDIT: TF mi žere 50% CPU, což je obtížně reprodukovatelný bug, který to na některých strojích dělá a na většině ne.

Co do antiviru (ano, s dobře nastaveným HIPS, FW a rozumným chováním asi částečně zbytného, ale už pro pocit sucha a bezpečí) pak zkouším trial NOD32 s tím, že ještě uvidím, zda si koupím licenci (peníze by problém nebyl, ale registrace s mými občanskými údaji, mhmfp), nebo přejdu na Avast nebo jiné free řešení -- vira jsem sice žádného neměl, pády systému byly zjevně způsobeny buď ovladači, přehříváním nebo hardwarem, který na levném notebooku již po 4 letech selhává, ale NOD32 by měl mít nejlepší detekční schopnosti ze všech.
Zatím se zdá, že má tato kombinace menší HW nároky, než to, co jsem měl předtím... A já mám absolutní kontrolu nad outcoming/incoming provozem a aplikacemi: leak testy jsem dal krásně a s plnou "awareness".

(A ne, Mac si v životě nekoupím, z filosofie jeho ovládání mám sklony vyletět z kůže. Rodina Windows NT 5 je co do "jůzr ixpírijenc" a nastavitelnosti můj ideál (což může být spojeno s tím, že se graficky/filosofií tolik neliší od Win98, z nichž jsem na XP také odolával přechodu asi 2 nebo 3 roky; a s tím, že jsem na XP/W2k3 dělal správce sítě.)


Vzkaz autoru

Na článek můžete reagovat použitím následujícího formuláře.
Váš komentář:

Váš e-mail (očekáváte-li reakci z mé strany):

Níže prosím opište dvě zdeformovaná slova z obrázku do rámečku pod nimi.
Jedná se o ochranu proti zasílání spamu, protože počítačoví roboti ona slova nedokáží rozluštit. Pokud je nedokážete rozluštit ani vy, kliknutím na ikonku reproduktoru se vám přehrají.