Licence Creative Commons

Cena dopravy jednoho covera: MHD versus IAD

12. 11. 2010
Jelikož zarputile odmítám OpenCard a hrozilo mi, že dolítačkuju, propočítával jsem před cca. rokem alternativy ohledně dopravy. Jelikož jsem mezitím někam založil data, tak jsem to teď počítal znova, protože jsem potřeboval spolehlivě vyvrátit tvrzení, že "v současné době už jsme se skutečně dobrali k situaci, kdy je IAD válcuje MHD i cenou", protože taková tvrzení vyvracím z principu.

Vezmu hnusně funkcionalistickou Fiestu 1.3, r.v. 2007. Do práce to mám nejkratší cestou 18km, kus po okruhu, pár rovných silnic, pár křižovatek, spotřeba řekněme 6,8l, cena benzinu teď 35kč, tj. 90kč za den jen benzin.
K tomu ručení. Praha, 9,5kč denně no matter what.
Amortizaci si netroufám moc odhadovat, řekněme zhruba 5000 ročně by na relativně malý nájezd mohlo stačit (tj. 13,5kč/den). Tedy celková cena za dojíždění do práce se rovná (90+9,5+13,5) * počet pracovních dní. Trvá 20-25min když je doprava krásně plynulá.

Cesta příměstským vlakem a metrem mi trvá ideálně 35 min., tj. v pohodě jde zvládnout na dva lístky 32kč. Chcete-li započítat externality, přidáme 5000 ročně na virózu od spolucestujících a až 2000 že se nějak zaprasím. Jízdenkami to tedy vyjde 64kč, resp. 84 * počet pracovních dní.

Totéž s legitkou (dotovaná, fuj - řekněme, že si beru nazpět svoje daně.) 1880 kč papírová anonymní na 90 dní. To je 21kč denně, ať jezdím či ne, dokud nevyprší; plus 20kč za den amortizace nemoci a oblečení.

Pracovních dní vezmeme 20. Pak to vychází takto:
Autem: 2825kč měsíčně
Jízdenky: 1280, resp. 1680kč měsíčně
Legitka: 627kč, resp. 1027kč měsíčně


Z čehož vyplývá, že ekonomicky vzato bych musel být úplný idiot, abych jezdil autem, protože MHD jede o 10 minut déle, je až o 2200 měsíčně levnější, mohu si v ní číst Kindle či spát - a za odměnu si jenom z této úspory mohu co dva roky kupovat funglovku Proarms par Mk3 i s pár tisícovkami nábojů. A to se vyplatí.
Tohle samozřejmě platí právě pro můj případ:
- jsem tvor spíše domácí a turistický, takže o weekendech rekreuji buď doma, nebo se někam úmyslně trmácím pěšky; kdybych co weekend jezdil na opačný konec republiky, naopak bych musel být idiot, abych auto neměl.
- Stejně tak pokud bych nebyl sám, ale rozvážel manželku či ještě děcka, auto by se dost pravděpodobně vyplatilo.
- Pokud bych měl pravděpodobnost 90%, že budu mít každý den neškodnou spolujízdu, také by se to vyplatilo.
- Taktéž v minulé práci, když jsem se vracel domů po půlnoci po relativně opuštěné trase a bus jel jednou za hodinu se jako výhodnější jasně kvalifikovalo auto skrze časovou úsporu.

Leč tvrzení, že je auto vždy a za každé okolnosti výhodnější prostě neplatí, Q.E.D.
A co více, neplatí v Praze ani pro případ nedotovaného provozu (protože cena "vidláckých jízdenek", na kterých si DPP kompenzuje komoušské jízdné do 15 zdarma a dotované legitky, bude odpovídat ceně tržní nedotované a pořád se vyplatí nad autem). A proto se přidávám ke "Q" s tím, že taková tvrzení dělají libertariánům akorát pověst radikálů, neřkuli fanatiků. A to smrdí.


Vzkaz autoru

Na článek můžete reagovat použitím následujícího formuláře.
Váš komentář:

Váš e-mail (očekáváte-li reakci z mé strany):

Níže prosím opište dvě zdeformovaná slova z obrázku do rámečku pod nimi.
Jedná se o ochranu proti zasílání spamu, protože počítačoví roboti ona slova nedokáží rozluštit. Pokud je nedokážete rozluštit ani vy, kliknutím na ikonku reproduktoru se vám přehrají.