Licence Creative Commons

K čertu s Českomoravskou Stavební Spořitelnou -- aneb jak jsem přišel o soustruh

29. 01. 2014
Chtěl jsem si koupit soustruh. Vyhlédl jsem si ideální kousek: Bernardo 400, tehdá za 25 800 Kč. A našel jsem na něj i peníze: vzpomněl jsem si, že mi ladem leží zapomenuté stavební spotření u ČMSS, tj. "u Lišky".
Tak jsem zašel na pobočku ČMSS to zrušit a vybrat. Překvapení první: peníze dostanu až po uplynutí tříměsíční výpovědní lhůty, tj. v lednu 2014.
Do té doby tam budou ležet a ČMSS si za to, že u nich mám 28 000, bude strhávat 250 Kč každý měsíc. Úžasné, to se vyplatí.

Překvapení druhé: před pár lety jsem uvažoval o koupi domu a nechal se zlanařit, že ČMSS má úžasně výhodné úrokové sazby a že když už tam mám to stavební spoření, tak si tam rovnou předsjednám půjčku či hypotéku na 2,8 milionu, což by mělo stačit na dost slušný dům. Poradce to nadšeně vyjednal a požádal o 10 000 Kč vratné zálohy, o jejíž vratnosti mne ještě ujišťoval.
Nu a teď mi paní na pobočce oznámila a ukázala černé na bílém, že oněch 10 000 žádná vratná záloha nebyla, že více jak polovinu minimální mzdy si "spoření s Liškou" účtuje jako poplatek za předsjednání takové půjčky.

Zaskřípal jsem zuby, vypověděl ono spoření (paní mne ještě přemluvila, abych -- když už jsem do toho vrazil 10 000 -- smlouvu pouze rozdělil na zrušenou spořící a převedenou předjednanou půjčkovou; o tom ještě bude řeč) a čekal. Čekal, až se mi ČMSS konečně uráčí vrátit mé peníze a až si budu moci koupit soustruh.

A jak jsem tak čekal na ČMSS, přišel do toho ten hovad Singer a prohlásil, že udělá malou měnovou reformu, pardon, malé znehodnocení měny, protože lidé mají příliš úspor a on by je chtěl okrást a tím donutit utrácet. Utrácet z čeho, zatraceně? Kdybych ty peníze měl, tak bych už dávno měl soustruh za dvacet šest tisíc!
Jo, a ještě se nechal slyšet, že měnu znehodnotil proto, že je to merkantilista a Češi mají nakupovat doma a nikoli v zahraničí. Kdyby se taky debil zamyslel nad tím, že doma se dá nakoupit... No, asi tak chleba a mléko a toť vše. Jediný český výrobce soustruhů, firma Proma, má kvalitu tak bídnou, že od koupě jejích produktů odrazují úplně všichni, a cena je oproti konkurenci nadsazená asi o 30%. Naplít do očí, to kupovat nebudu, Singere.

Každopádně, v důsledku Singerova znehodnocení měny soustruh zdražil na 27 500 a já byl tedy státem, potažmo ČNB, potažmo třípovědní výpovědní lhůtou u ČMSS, okraden o 1 700. (Nad rámec všech daní a zákazů, kterými mne stát okrádá normálně a na které jsem zvyklý a snimiž jsem poměrně smířený, samozřejmě.)

Přišel leden a na účtu konečně přistály peníze ze spoření. ČMSS si ještě naúčtovala mastný poplatek za zručení a převod, ale na soustruh by to téměř stačilo. Ale nikoli na vybavení k němu, a navíc jsem na něj musel upravit byt, aby měl kde stát. Dnes jsem tedy opět zašel na stránky jediného dovozce mého vyvoleného soustruhu... A myslel jsem, že mne omejou, protože namísto 27 000 na mne svítilo tisíců celých 32. 32 0000 Kč namísto 26? Cože?!
Do chrchle, to si ze mne skutečně někdo dělá dobrý den!
Přitom v Rakousku u výrobce to stojí pořád stejně -- díval jsem se tam již po Singerově intervenci.

Během čtvrt roku se ta věc zdražila o 6 600, tj. zdražila na 125% své původní ceny.
A Singer bude mít kecy o 3% a "příliš malé" inflaci, ano?

Ach, ano. Ještě k tomu rozdělenému účtu u ČMSS. Tam mi v lednu došlo vyúčtování za říjen, ve kterém si vychytralá Liška strhla za "předpis za vedení úhrady účtu" 165 Kč. Což je, se záporným znaménkem, i zůstatek.
Předpokládám, že si to strhávají každý měsíc, takže tam nyní klidně může být 4*165 = 660 Kč + případné úroky. O čemž bych se dozvěděl... No pozdě. Zatraceně pozdě.

Tak jsem se zarazil a malinko počítal: kdybych se nechal takto oškubávat každý měsíc, za kolik let bych do půjčky, kterou jsem si rozmyslel a v následujících 5-10 letech ji patrně nevyužiji vrazil dalších 10 000? Za 5,5 let!
Takže takto ne, díky ČMSS jsem přišel již o 16 600 Kč a musel bych být padlý na hlavu, abych se nechal oškubat ještě o dalších 10 000 navrch k tomu. K čertu s Liškou, je to skutečně vychytralá bestie, stejně, jako její zvířecí protipól, a jen kouká, kde by koho oškubala.


UPDATE 25.3.2014: Lišce jsem křivdil, poplatek do 300kč je za rok, nikoli za měsíc. Takže v pohodě, potom je pochopitelné i to, že nechodí zbytečné (a placené) výpisy z účtu.

A jsem akutně naštvaný na ČNB, na "spoření s Liškou", na Rakušany, na evropskou ekonomiku, na inflaci, na berňák a vůbec na všechny ty šmejdy, kteří se jen třesou na to, aby mohli zítra prohlásit: "překvapení! Zase jsme tě oškubali o dalších pár tisíc a ty s tím nenaděláš vůbec nic!"

EDIT: po 4 minutách sledování ultimátní kompilace výkřiků "NOOOOO!" (viz níže) jsem opět zcela v klidu, pouze poněkud rozčarovaný, a přemýšlím, jak to s tím soustruhem zaonačit. Kupovat jej po takovémto nehorázném a neospravedlnitelném zdražení se mi jej skoro nechce. Asi se ještě poohlédnu po alternativách, popř. po bazarech. Tfuj tajksl.Vzkaz autoru

Na článek můžete reagovat použitím následujícího formuláře.
Váš komentář:

Váš e-mail (očekáváte-li reakci z mé strany):

Níže prosím opište dvě zdeformovaná slova z obrázku do rámečku pod nimi.
Jedná se o ochranu proti zasílání spamu, protože počítačoví roboti ona slova nedokáží rozluštit. Pokud je nedokážete rozluštit ani vy, kliknutím na ikonku reproduktoru se vám přehrají.