Licence Creative Commons

/z diskuse/ opt-out ze státních norem

01. 01. 2013
Onehdá jsem někde vyjádil svou nelibost nad chůvičkovským státem a všudypřítomnými nesmyslnými normami a byl obviněn, že chci zrušit všechny bezpečnostní předpisy a nechat všechny otrávit. To jsem tedy uvedl na pravou míru praktickým příkladem, který si tu teď ukládám.

Já jsem napsal "zrušit všechny zákony"? Já jsem psal o možnosti opt-outu ze zákonných nároků z nesmyslných norem. Dám konkrétní příklad: norma ČSN na zbraně a střelivo říká, že NESMÍŠ prodávat zbraň, která nemá polohu pojistky "zajištěno" vyznačeno červenou barvou! Tzn. kdyby ses měl držet normy, zákona, nesmíš prodávat žádné AR-15 ani CZ858!!! Naštěstí na tu normu v tomto všichni zvysoka kašlou, ale chápeš, jaký nesmysl to je? To jsou věci, do kterých norma vůbec nemá co kecat. nebo ještě horší -- tatáž norma stanoví i to, jak musí být provedena rybina! Estetické záležitosti a ty si nesmíš nechat udělat jinou rybinu, než ti umožňuje norma, prostě proto, že byl nějaký úředník trotl a nakázal befelem všem to, do čeho mu nic není? Můj návrh přináší řešení: výrobce zbraně na to dá potřebné nálepky a ty řekneš "ano, nejsem debil a chápu, že "safe" znamená "zajištěno" a "fire" "odjištěno" i bez červené barvy, prosil bych jedno ARko neodpovídající České Státní Normě, protože stejně důvěřuji té americké, kterou to certifikované je.

Co do hovězího -- a dnes to snad nejde? Víš, já když jdu nakupovat maso v konzervě, tak každou plechovku vezmu a čtu. Třeba paštiky: první místo -- "voda". Druhé místo "strojově oddělené kuřecí maso". Fíha, takže hmotnostně největší podíl v tom tvoří voda a hned potom odstředěný separát? To zase masny vymyslely pěkný trik. Neberu, co další? První místo: "vepřová pěna". Fuj, totéž. Další? "Maso." Chybí strojově zpracované, tudíž je skutečné, well done. Cena? Jo, to jde. beru a jdu.

Oproti dnešku by se změnilo jen to, že by tam byla i plechovka "Pozor: tento výrobek neodpovídá státní normě; může těžce ublížit zdraví, požití na vlastní nebezpečí", výrobce: Velkomasny Alžbětín, s.r.o.", kterého bych si vůbec nevšímal, protože Velkomasny Alžbětín neznám a nálepka jasně říká, že to nemusí odpovídat žádné normě, může v tom být kdejaký hnus a zbytek etikety může lhát, jako když rudé právo tiskne, protože nikdo neprověřil, co v tom je.

Ovšem vedle může být plechovka s nápisem "Pozor: tento výrobek neodpovídá státní normě; může těžce ublížit zdraví, požití na vlastní nebezpečí", výrobce: Gray Ltd., ovšem pod tím menšími písmeny "Certifikováno Nezávislou Hygienickou Stanicí Praha pod ev.č.20130201FFE". A vida: pokud věřím, že je Nezávislá Hygienická Stanice Praha tak kvalitní norma, že je ten výrobek OK a důvěryhodný, beru; pokud té stanici nevěřím -- ať proto, že ji neznám nebo proto, že měla podle zpráv potíže s podvody --, opět neberu a jdu dál, až koupím něco, co odpovídá státní hygienické normě, nebo co má na sobě nálepku "Pozor: tento výrobek neodpovídá...", výrobce: Vomáška & Syn, K Zahrádkám 1025 a řeknu si: "Ejhle, covere, to vyrábí tvůj soused, co ho dobře znáš; tomu můžeš věřit, to bereš, i když to neodpovídá státní normě, protože prostě věříš tomu chlapovi."


Vzkaz autoru

Na článek můžete reagovat použitím následujícího formuláře.
Váš komentář:

Váš e-mail (očekáváte-li reakci z mé strany):

Níže prosím opište dvě zdeformovaná slova z obrázku do rámečku pod nimi.
Jedná se o ochranu proti zasílání spamu, protože počítačoví roboti ona slova nedokáží rozluštit. Pokud je nedokážete rozluštit ani vy, kliknutím na ikonku reproduktoru se vám přehrají.