Licence Creative Commons

Sháním knihu: Czesław Miłosz - Zotročený duch

14. 06. 2014
Skrze výtečnou kritiku tendence Chomského a zbytku Nové Levice bagatelizovat komunistické zločiny jsem se dostal k zajímavému činu spisovatelky Susan Sontag, které nakonec došlo, že američtí levicoví intelektuálové jsou ve svém nadšení pro komunismus přeci jen asi dost mimo. A Sontag zmínila knihu Zotročený duch, která se snaží vystihnout psychologicko-sociologické mechanismy deformace osobnosti a zavedení individuální "nesvobody uvnitř mysli", kterou se komunistické režimy let 50. vyznačovaly.

Usoudil jsem tedy, že něco takového mi na poličce mé knihovny s cedulkou "totalitní režimy" nesmí chybět, a to tím spíše, že jsou mi životní peripetie autora nadmíru sympatické:
»Autor je navíc jedním z největších velebitelů fenoménu "střední Evropy". Od té východní i západní si zkusil mnoho. Chudák utekl před komunismem do Francie padesátých let, kde jím místní téměř kompletně levé intelektuálstvo pohrdlo. A když pak prchl do USA, octl se zase v Berkeley roku 1968, kde se mu vysmála neméně levá květinová mládež.«

Nadhled nad černobílou adorací východu či západu a ideál ČR jako neutrálního území "mezi mocnostmi" jsem získal dávno a rolí západních levicových intelektuálů a jejich perestrojek komunistické myšlenky, které dnes představují západoevropský politický mainstream, se zabývám od okamžiku, kdy jsem se poprvé něco přiučil o Frankfurtské škole a pochopil, že ti pitomci, kteří v roce 1968 ve Francii zapalovali auta ve snaze zavést na západě komunismus mi teď skrze EU vládnou.

Leč rychlý on-line průzkum přinesl nemilé zjištění, že Zotročený Duch byl v jednom jediném antikvariátu a tam mi jej již někdo vyfoukl.
Kdyby tedy někdo z mých ctěných čtenářů náhodou při toulkách antikvariáty či internetem narazil na nějaký nerozebraný výtisk, budu neskonale vděčný, když mi dá vědět na mail.


Vzkaz autoru

Na článek můžete reagovat použitím následujícího formuláře.
Váš komentář:

Váš e-mail (očekáváte-li reakci z mé strany):

Níže prosím opište dvě zdeformovaná slova z obrázku do rámečku pod nimi.
Jedná se o ochranu proti zasílání spamu, protože počítačoví roboti ona slova nedokáží rozluštit. Pokud je nedokážete rozluštit ani vy, kliknutím na ikonku reproduktoru se vám přehrají.