Licence Creative Commons

Jak to bylo s letem MH17

18. 07. 2014
Pečlivým bádáním jsem se dobral pracovní teorie, která by až podezřele uceleně a dokonale vysvětlila, proč, jak a kým byl nad JV Ukrajinou sestřelen B777 letu MH17. Je to jednoduché: trasa letu MH17 a taktického nedostatku na straně BUKu separatistů způsobily, že separatisté považovali B777 za ukrajinský výsadkový Il-76, letící na podporu obklíčených jednotek ve Sněžném. Podrobněji dále.

PLRK BUK byl stavěn hybridně: každé OZ 9A310M1 je schopno samostatně vyhledávat cíle v kruhové výseči 120° a na vzdálenost až cca. 85km a na vzdálenost cca. 30km je postřelovat, ale neumí zjišťovat výšku cíle: tu jednotlivým OZ předává přehledový/zaměřovací radar 9S18, který separatisté neměli (to je ten, kerý podle Rusů zapnuli Ukrajinci; jak chápete, to nic neznamená právě proto, že 9S18 je radar přehledový.)

Separatisté tedy nemohli vědět, v jaké výšce letí jejich cíl a tím pádem ani nemohli rozpoznat, že se jedná o civilní Boeing. Kdyby byli pozorní, mohli jen podle signatury poznat, že je to větší stroj (jako Il-76), ale výšku a charakter zjistit nemohli.

Zároveň let MH17 směřoval k obci Sněžné, kde jsou separatisty obklíčeni a od středy na hlavu poráženi ukrajinští vojáci, kteří se snažili zablokovat přechody hranic ruskými dobrovolníky.

Dává tedy naprostý smysl, že si separatisté spletli B777 s výsadkovým Iljušinem 76, který směřuje ke Sněžnému s výsadkem ve snaze zachránit co se dá a měli akutní důvod jej sestřelit: na radaru by oba stroje vypadaly stejně.

Zároveň MH17 letěl cca. 20km od Doněcku, o kterém se předtím separatisté skrze ruské noviny nechali slyšet, že "bezpečnost Doněcka chrání BUK."

Tzn. let MH17 byl

  1. bezpečně v dostřelu BUKu separatistů
  2. dost pravděpodobně i v jejich vyhledávacím sektoru
  3. vypadal plausibilně jako ukrajinská vojenská akce ke Sněžnému
  4. zároveň separatisté bez 9S18 nemohli vědět, že se jedná o civila ve FL320

Existují jen dvě otázky, na nichž tato teorie stojí a padá:

  1. Našli separatisté -- ať z řad "ruských dobrovolníků", nebo ukrajinských přeběhlíků -- 4 operátory, vycvičené k provozování 9A310M1 (nebo jednoho, který by vycvičil ty zbylé 3)?
  2. Byl separatistický BUK provozuschopný? Dnes sice UA popírá, že separatisté kdy BUKy získali, ale předtím to přiznala a jen se vymlouvala, že BUKy byly "neopravitelně poškozené". Zvenku ale podle fotek a videjí ten separatistický KUB jednoznačně poškozen nebyl a i pokud v tomto ohledu ukrajinští představitelé mluvili pravdu, zbytek je otázka ND a lidí.

Samozřejmě, Ukrajině by se ohromně hodilo, aby proti sobě separatisté poštvali někoho, kdo jim roztříská napadrť jejich protivzdušnou obranu, která nyní zahrnuje právě nejméně jeden 9A310M1/BUK, nejméně jednu 9K35/Strela-10 a celou řadu 9K338/Igla-S. Bez přímé vzdušné podpory totiž kyjevské síly prohrají a morálně se zhroutí a separatisté zvítězí a vytvoří si své "Novorusko".

Nyní je ale ukrajinské letectvo doslova zdecimované (ne-li více, než zdecimované) a útočí krátkými "potápěcími" nálety z výšky 5 km, do které separatistické Strely-10 a Igly-S nedostřelí. S takovou ale díky technologické úrovni ukrajinského letectva, kterému chybí zaměřovací kontejnery apod., nedokáží přesně identifikovat cíle a přesnost neřízené munice, kterou kyjevské síly používají, je při tomto způsobu nasazení tragicky neefektivní a v zastavěných oblastech působí nepřijatelné ztráty na civilním obyvatelstvu.

Pokud se tedy prokáže, že za sestřelem letu MH17 stáli separatisté, svět bude donucen k akci a ať Rusko, nebo Západ separatistům jejich PVO rozstřílí, popř. vyvine na Rusko PR a politický nátlak, aby zatlačilo na separatisty a donutilo je se jejich BUKu, Strel-10 a alespoň pár desítek Igel vzdát, Kyjevu spadne kámen ze srdce a budou mít naději, že proti separatistům, jimž z ruska proudí nekonečné zástupy čerstvě vycvičených dobrovolníků, humanitární pomoci v podobě neprůstřelných vest a vybavení a které na území "DLR" nacházejí zázračná množství zbraní a bojové techniky, zachová alespoň status quo se Slavjanskem.
Vzkaz autoru

Na článek můžete reagovat použitím následujícího formuláře.
Váš komentář:

Váš e-mail (očekáváte-li reakci z mé strany):

Níže prosím opište dvě zdeformovaná slova z obrázku do rámečku pod nimi.
Jedná se o ochranu proti zasílání spamu, protože počítačoví roboti ona slova nedokáží rozluštit. Pokud je nedokážete rozluštit ani vy, kliknutím na ikonku reproduktoru se vám přehrají.