Licence Creative Commons

Doneck firebomb: kdopak za tím stojí?

13. 11. 2014
Jen separatistické sity již několik měsíců příležitostně ukazují noční záběry, točené z paneláků v Doněcku, na kterých je dělostřelecké ostřelování kouřovou/zápalnou municí. Separatisté to vždy komentovali na ten způsob, že "fašístické zrůdy z Kyjeva" bombardují doněcké civilisty zápalnou municí ve snaze je demoralizovat, zatímco prokyjevské zdroje tvrdily, že to střílí separatisté. Takže jsem to nechal plavat s tím, že pravdu není možné zjistit.

V posledních týdnech se v popisku těchto videjí ze separatistické strany objevila malá, ale výzmamná změna: najednou začala být identifikována tak, že je zápalně-dýmovou municí ostřelováno doněcké letiště. A ještě předtím byly na videu vidět hořící haly a hangáry, o kterých mi později, když se objevilo slovo letiště, došlo, že jsem je na záběrtech z bojů na Doněck International viděl.

Tedy je dělostřelectvem zapalováno to letiště, jehož ostřelováním salvovými raketomety a jinými radostmi se separatisté již dlouho nadšeně chlubí... A to letiště, ohledně kterého separatisté na plnou hubu prohlásili, že jelikož jsou Ukrajinští vojáci odolní a pořád se nemíní vzdát, vyženou je z něj ohněm.

1+1+1=3.

Co jsem se zpětně díval, vzdálenosti a úhly mezi videi, komentovanými jako "ostřelování letiště" a "ostřelování doněckých civilistů" nejsou nijak výrazně rozdílné. Separatisté od počátku v užívání dělostřelectva vedli a i nyní se zdá, že mají více munice, než oficiální ukrajinská vojska (mám-li soudit z pokrytí na amatérských a propagačních videích na internetu a mapek-přehledů). A zatímco Kyjev firebombing popírá, separatisté se nadšeně chlubili jak reaktivními plamenomety (ve skutečnosti se jedná o termobarické zbraně), tak "vypalováním ukrajinských obránců doněckého letiště".

Opět je to samozřejmě jen má pracovní teorie... Ale opět mi to přijde výrazně konsistentnější s tím, co vím o doktríně a pozici Kyjeva (civily se snažíme šetřit, ale máme starou techniku a žádné návodčí; rádi bychom to vzdali, ale nesmíme to říct nahlas; atp.) i Separatistů (kteří prokazatelně a úmyslně přitahují palbu na dětské domovy i bytovky s důchodci u doněckého letiště -- odkazy na oboje jsou tady a na Okounu), než separatistické provolávání, že "fašístická junta chce firebombingem demoralizovat obyvatele Doněcka, ale ti se nedají a vytáhnou na osvobozování zbytku Ukrajiny až do Oděsy a Charkova."


Vzkaz autoru

Na článek můžete reagovat použitím následujícího formuláře.
Váš komentář:

Váš e-mail (očekáváte-li reakci z mé strany):

Níže prosím opište dvě zdeformovaná slova z obrázku do rámečku pod nimi.
Jedná se o ochranu proti zasílání spamu, protože počítačoví roboti ona slova nedokáží rozluštit. Pokud je nedokážete rozluštit ani vy, kliknutím na ikonku reproduktoru se vám přehrají.