Licence Creative Commons

Chybička se vloudila: horizontální vzdálenost 977 namísto 680 metrů

22. 11. 2014
V mé analýze nesestřelu MH17 Su-27 byla jedna chyba. Ve výsledku nemění na celé analýze vůbec nic krom jedné poznámky, ale pro pravdivost je nutné ji zde rozebrat.

Při analýze prováděl spoustu operací najednou a operoval s metry na pixel namísto s pixely na metr. Při vyhodnocování toho, který stoj na fotce letí výše, jsem ale uvažoval s m/px jako kdyby šlo o px/m a proto mi vyšlo, že Suchoj letí výše než Boeing a je tedy irelevantní, dále jsem se jím nezabýval a vzdálenost mezi oběma stroji spočítal podle "níže letícího" Boeingu.

Ve skutečnosti letěl níže Suchoj, takže bylo nutné vzdálenosti přepočítat podle něj: namísto 680 m se tak na fotografii ve skutečnosti střílí z 977 metrů a navíc je nutné počítat s tím, že Su-27 letěl o 2850 m níže, než Boeing.

Vše jsem tedy přepočítal, ale šlo o chybu okrajovou, která v pointě, resp. důkazní hodnotě 3 fatálních a 2 závažných chyb nemění vůbec nic:

  1. Vzdálenost obou letounů na fotografii nemohou nijak ovlivnit to, že na fotografii MH17 letí o 12,6-17,9 km jižněji, než ve skutečnosti. To zůstává beze změny.
  2. Fatální chyba ve vzdálenost "více jak 35 km" mezi skutečným místem zásahu a místem zásahu vyplývajícím z fotografie se de facto nezměnila, protože změna ve výpočtech posunula bod zásahu o 0,5 km, jenže já jsem původní číslo zaokrouhlil nahoru, takže se nic nepoznalo.
  3. Fatální chyba v nesmyslném rozestupu skutečného času zásahu MH17 a času vyplývajícího z fotografie se zmenšila o 2 sekundy, tzn. ze 13 na 11. V původní analýze tak byla chyba 15 %, ale pointa zůstává: aby tento bod neplatil, Su-27 by musel střílet ze vzdálenosti přes 16km což znamená, že by se na fotografii nevešel ani kdyby letěl těsně nad zemí a kdyby měl být tak velký, jako na fotografii, musel by být o 700 svých délek vzadu, několik obrazovek daleko!
  4. A dokonce zůstává i problém s absolutně nerealistickým postavením obou strojů na fotografii: zatímco podle původních výpočtů, vycházejících ze špatné horizontální vzdálenosti 680 m, by R-27R nestihla k "MH17" zatočit tak, aby jej trefila, podle nových propočtů, vycházejících z horizontální vzdálenosti 977 m a vertikálního rozestupu přes 2300 m, by R-27R síce stihla k cíli zatočit, ale než by k němu doletěla, ztratila by kvůli pozici a náklonu Suchoje zámek na cíl a neškodně jej minula.

    V případě horizontální vzdálenosti 997 m a vertikální 2,3 km by totiž poloaktivně naváděná R-27R musela ke svému cíli uletět přes 3300 m, což by jí trvalo 4,4 vteřiny, a zatočit o téměř 50° od osy letu svého nosiče, Suchoje. Po celou dobu letu k cíli by ovšem střela potřebovala, aby Suchoj cíl ozařoval radarem... Jenže rovně letící Suchoj by Boeing během méně než 4 vteřin minul, tím pádem by jej přestal ozařovat radarem, tím pádem by poloaktivně naváděná R-27R by ztratila zámek a namísto zničení Boeingu neškodně proletěla mimo něj.
  5. Všechny ostatní chyby na fotomontáži, od oblačnosti přes chyby v mapových podkladech, též zůstávají platné. Dokonce i poměr Su-27 ku zbytku fotografie je podivný*, akorát správně netí níže a nikoli výše, než Boeing.

Za navedení k chybě děkuji přispívajícímu "ppppp" ze serveru Palba.cz.

*Pro přesnou analýzu bylo nutné určit vertikální rozdíl mezi výškou letu Suchoje a Boeingu. Ten může být buď cca. 2850, nebo cca. 3140 m: velikost Suchoje neodpovídá linearitě ve zvětšení tří objektů, ale tím se nebudu zabývat, může to být dáno chybou měření, resp. odečtu. V opraveném článku počítám s první uvedenou hodnotou; v případě té druhé jsou hodnoty pouze neznatelně jiné: střele by zásah B777 trval o 0,1 vteřiny déle a k zásahu by došlo o nějakých 24 metrů dále, závěry zůstávají stejné (to je dáno hlavně tím, že PLŘS podle modelu již ve 3,9 s letu dosáhne rychlosti 4M).
Vzkaz autoru

Na článek můžete reagovat použitím následujícího formuláře.
Váš komentář:

Váš e-mail (očekáváte-li reakci z mé strany):

Níže prosím opište dvě zdeformovaná slova z obrázku do rámečku pod nimi.
Jedná se o ochranu proti zasílání spamu, protože počítačoví roboti ona slova nedokáží rozluštit. Pokud je nedokážete rozluštit ani vy, kliknutím na ikonku reproduktoru se vám přehrají.