Licence Creative Commons

Nu dobrá, naučím se česky. I gramatiku.

01. 05. 2011
Pokud jste četli více z mých blagů, pravděpodobně jste si všimli mé záliby v příležitostném používání dnes již nepříliš častých tvarů sloves - přechodníků.
Pokud jste ale nejenže četli vícero z mých blagů, ale navíc máte klasické vzdělání a/nebo hluboký cit pro jazyk, pravděpodobně jste si všimli, že chudáčky přechodníky ošklivě mrzačím. Jelikož jsem se totiž v životě neobtěžoval s gramatikou a vše píši "podle citu" (čti: při dostatečné kvantitě četby si mozek víceméně zapamatuje správné tvary a gramatická pravidla praxí, tj. bez nutnosti šprtat se suchou teorii), stejným způsobem jsem přistoupil i k použití přechodníků - a narazil.
Jak jsem se zmínil již výše - přechodníky už jsou považované za poněkud archaické a proto se s nimi člověk moc nesetká. Čímž je ovšem narušen základní předpoklad pro "cit pro jazyk" - ona "dostatečná kvantita" kvalitní literatury (aneb "opakování matka moudrosti").

Z toho samého důvodu mi takové mrzačení jazyka dost dlouho procházelo - ale v poslední době jsem se setkal hned s několika lidmi, kteří mi mé pseudopřechodníkové patvary vytkli. Krom toho jsem se dověděl hned o několika lidech, ve kterých takové prznění jazyka vyvolává touhu po nápravě fyzickým násilím - takže se kaji a slib..., hmm, to ne. Jinak.
Kaji se a vynasnažím se se dalšího týrání přechodníků vyvarovat. A zpětně vyléčit i ty, které jsem již zmrzačil.
Procházet těch 56 000 slov a hledat v nich přechodníky je ovšem "práce pro vraha", takže budu jen vděčný, když mne na takové přehmaty upozorníte: stačí do formuláře, nacházejícího se pod každým textíkem, zkopírovat poškozený přechodník (či přechodníky).
Děkuje a loučí se
Kající se cover72


Vzkaz autoru

Na článek můžete reagovat použitím následujícího formuláře.
Váš komentář:

Váš e-mail (očekáváte-li reakci z mé strany):

Níže prosím opište dvě zdeformovaná slova z obrázku do rámečku pod nimi.
Jedná se o ochranu proti zasílání spamu, protože počítačoví roboti ona slova nedokáží rozluštit. Pokud je nedokážete rozluštit ani vy, kliknutím na ikonku reproduktoru se vám přehrají.