Licence Creative Commons

Stealth Chinook? Tuplem úlet

27. 05. 2011
Minule jsem psal o tom, proč je kresba "stealth" Blackhawku/Pavehawku, jaký se rozšířil v médiích, nesmysl.
Ukázal jsem v něm jasné důkazy, že nebyl modifikován hlavní rotor, že ocasní nosník není stealth (což je nevyvratitelný důkaz chybnosti oné kresby Davida Cenciottiho) a popsal jaká opatření pravděpodobně byla použita, jaké ne a proč. A své výhrady jsem napsal i autoru původního článku, Davidu Cenciottimu - kterého jsem v rámci dokazování upozornil i na technologie, které by na takovém stroji byly použity (a které na vraku použity nebyly).

A co na to Dave? Vymyslel si "stealth Chinook", "nechal" na něj "aplikovat" technologie, o kterých jsem mu napsal... A to navíc špatně:

(http://cencio4.wordpress.com/2011/05/18/mh-47x/)
Ony "listy rotoru jako žiletky", jak diletanti na Nově popisují technologii Blue Edge, měl totiž na své referenční fotce zdeformované špatným úhlem pohledu. Ve skutečnosti vypadají takto:

Trošku rozdíl, že?

To jsem Davovi také napsal. Korekci už neprovedl, zato se rozjel ve své fantazii rozjel a kromě stealth Blackhawku a Chinooku dal vzniknout i "stealth Little birdu", na který se na Nově můžete těšit tak za dva týdny.

Takže jednou - proč by tam neměly létat stealth vrtulníky?
Jedna - máme empirické protidůkazy. Kresba "stealth" Pave hawku Davida Cenciottiho má 5 listů hlavního rotoru a ocasní nosník o průřezu zhruba kosočtverce (jedná se o aplikaci stealth/LOD technologie "planform alignment").
Realita vraku je ale jiná: hlavní rotor má čtyři listy rotoru, jež nemají žádné stealth vychytávky (ani Blue Edge), zato vypadají jako na standardním S-70. OCasní nosník pak naprosto nemá fasetování ani jinou stealth technologii - má totiž naprosto klasický, "kulatý" průřez:


Proč si ale Dave vymyslel existenci "stealth Chinooku"? Protože si uvědomil, že kdyby "stealth Pave hawk" doprovázely ne-stealth Chinooky, nebyl by ten stealth vůbec potřeba. Takže aby udržel původní linii - resp. aby udržel legitimitu svého vyfantazírovaného hyper-stealth PaveHawku, který ovšem podle vraku vůbec stealth nebyl, zadal svému dvornímu kreslíři, aby "nakreslil, jak by mohl vypadat stealth Chinook s využitím toho, co si Dave vymyslel o stealth Pave Hawku".
Což bylo promptně - a chybně - splněno a výsledek vidíte na Nově. Hurá, novináři opět dokazují své porozumění realitě.

Nepřestává mne překvapovat, jakou mám vlastně moc. Zprostředkovaně jsem to dotáhl až na Novu (protože to já jsem Davovi řekl o technolgoii Blue Edge). Ale co se divím - můj SuperHornet to zase dotáhl na ten časopis s modelem letadla, kde úplně (a bez ptaní či uvedení zdroje) ocitovali pasáž o A/42R-1 z mé monografie Super Hornetu. Novináři prostě přeberou všechno a to bez jakéhokoli ověření. V tom koneckonců spočívá princip jejich práce - věrohodně vytvářet články o něčem, o čem vůbec nic netuší a těmi pak formovat veřejné mínění.
Vítejte ve světě médií. Ou jé.

EDIT: let's have fun. Napsal jsem Nově:
Dobrý den,
ve vašem zpravodajství informujete o "stealth" Pave Hawcích a Chinoocích, jež prý měly být použity v operaci Neptune Spear
proti Usámovi.
Mohlo by vás zajímat, že jde o naprostou fikci: ony teorie a obrázky nepochází "z amerických odborných serverů", nýbrž z 
blogu jednoho italského leteckého nadšence.
O dost zajímavější ale je, že existují empirické důkazy o tom, že se o "stealth" stroj nejednalo. 
To uvidíte i sami - jen porovnejte kresby Davida Cenciottiho s realitou.
Jeho "stealth Pave Hawk" má pětilistý hlavní rotor a stealth-tvarovaný ocasní nosník.
Skutečný vrak má čtyři listy hl. rotoru (tato fotografie je unikátní, pokud vím, nebyla v jiných médiích):
http://cover72.net/img/StealthHawk_trup.jpg
a ocasní nosník s kruhovým průřezem, což by samo o sobě stealth zhatilo:
http://cover72.net/img/StealthHawk_TailCarrierBeam.jpg

Ony "rotory jako žiletky" z kresby "stealth Chinooku" pak ve skutečnosti nejsou tak zahnuté, ale vypadají takto:
http://cover72.net/img/StealthHawk_BlueEdge.jpg

Autoru původního nákresu jsem totiž napsal své výhrady, které on zabudoval do nákresu "stealth Chinooku". 
Protože si ale vygooglil obrázek technologie Blue Edge (o kterou se jedná) ze zkreslujícího úhlu, celou kresbu zdeformoval.

Pokud byste snad měli zájem celou záležitost pochopit a uvést na pravou míru (což příliš neočekávám, protože bořit 
senzace je méně produktivní, než jejich vytváření), populárně a s důkazy jsem celou problematiku stealth opatření 
vrtulníků rozebral na adrese:
http://cover72.net/blag/viewpost.php?blag=58

S pozdravem
autor blogu cover72.netVzkaz autoru

Na článek můžete reagovat použitím následujícího formuláře.
Váš komentář:

Váš e-mail (očekáváte-li reakci z mé strany):

Níže prosím opište dvě zdeformovaná slova z obrázku do rámečku pod nimi.
Jedná se o ochranu proti zasílání spamu, protože počítačoví roboti ona slova nedokáží rozluštit. Pokud je nedokážete rozluštit ani vy, kliknutím na ikonku reproduktoru se vám přehrají.