Licence Creative Commons

Už umím sedět... I chodit

28. 06. 2011
Při mé poslední návštěvě fyzioterapeutky jsem konečně zjistil, jak se správně sedí a chodí. Znáte to: sednete si - a po půl hodině si uvědomíte, že máte záda kousek nad kostrčí děsivě vyboulená a že to bude bolet. Člověk by měl skoro pocit, že se nedá sedět správně... A ono nedá.
Trik je totiž v tom, na čem sedět. Ne; tím nemyslím, zda na židli či na koberci. Fyzioterapeutka se vyjádřila krystalicky jasně a jednoduše: když je opora na pomezí hýždí a stehna a kolena jsou níže, než kyčle, záda jsou rovná. Oproti tomu když se člověk opírá o zadní část hýždí, záda se nevyhnutelně prohnou do nezdravého oblouku. Prostě - kolena dolů a sedět na okraji židle, opírajíce se o přední část hýždí. Elementary, Watson.

Se správnou chůzí je to podobné. Kostrč srovnat dolů a dopředu ("cože? A jak mám ovládat kostrč?"), potom zatnout břicho (ne moc), narovnat záda a hlavně krk dozadu - musí být prodloužením páteře v přímce. Tím se opět samočinně všechno propne a přenastaví, jak má. Fascinující. (Zadek dolů, břicho zatnout, záda narovnat a krk dozadu a nahoru - do přímky se zády.)
Lidské tělo je prostě dokonalý mechanismus, který se na základě postavení pár rudimentárních řídících prvků celý přenastaví co do držení - buď dobře, nebo špatně.

Proč se tohle člověk dozví až po letech u fyzioterapeutky, když už má problém, a nikoli v mládí/dětství v hodinách tělocviku? Pod pojem "tělesná výchova" by mi informace a výcvik v tom, jak správně ovládat držení těla, aby si ho člověk zbytečně nehuntoval seděly mnohem více, než nějaké přitroublé hry. Ty se naučí kde kdo - ale správné držení těla vás kamarádi na ulici nenaučí. Epic fail, tvůrci osnov TV.

EDIT: tohle všechno se špatně udržuje. Velice špatně. Přišel jsem ale na trik: stačí při chůzi/vestoje zaklonit horní část trupu - což jde tak nějak přirozeně -, a zbytek se srovná. Paráda. Totéž v autě jako spolujezdec: když přiložíte zápěstí tam, kde končí žebra, lokty dají záda do ideální vzdálenosti od sedačky. Prostě prohnutí zad do přímky, k tomu ten krk... A už bolí ty správné svaly, které se jinak ozvou až když se po dni stráveném ve zhroucené poloze u stolu zvednu a začnu se protahovat.


Vzkaz autoru

Na článek můžete reagovat použitím následujícího formuláře.
Váš komentář:

Váš e-mail (očekáváte-li reakci z mé strany):

Níže prosím opište dvě zdeformovaná slova z obrázku do rámečku pod nimi.
Jedná se o ochranu proti zasílání spamu, protože počítačoví roboti ona slova nedokáží rozluštit. Pokud je nedokážete rozluštit ani vy, kliknutím na ikonku reproduktoru se vám přehrají.