Licence Creative Commons

Dopravnímu podniku chybí peníze... Na šmírování

09. 01. 2012

Možná si ještě pamatujete, jak se v dubnu 2011 na světlo dostaly plány Dopravního podniku na zavedení "integrovaného bezpečnostního systému" firmy Saab, používaného mj. i ve věznicích. Celá záležitost se na světlo dostala skrze prezidenta společnosti Saab Czech, Jiřího Špringla, který se v rozhovoru pro Aktualne.cz ohledně kamerového systému pro Dopravní podnik nechal slyšet, že "Naším cílem je rovněž zavést zde softwary na rozpoznání obličeje, aby bylo možné dohledat jednotlivé lidi. Když bude potřeba dohledat nějakého člověka, každý jedinec bude mít unikátní kód, který se bude dát dohledat: kudy procházel, kdy vstoupil, s kým se bavil."

Lidovky se takové nehoráznosti zhostily se ctí a zeptaly se, zda nejde o přehnaná bezpečnostní opatření. Na to jim Saab s Dopravním podnikem odpověděli ve společném tiskovém prohlášení fádní replikou, že "cílem komplexního bezpečnostního řešení je občany chránit, ne omezovat. Veškerá bezpečnostní opatření budou realizována v souladu s právními předpisy a konzultovány s dotčenými úřady vždy, jakmile to bude aktuální", přičemž mluvčí DPP Ilona Vysoudilová přiznala, že "dodavatel může a je schopen dodat systém rozpoznávání obličejů" a jinak odmítla projekt komentovat s tím, že má čtyři fáze (plánované po čtyřech letech), přičemž v roce 2011 DPP vstupuje do té první.

ÚOOÚ zafungoval velice správně a jal se slyšet, že takový projekt je naprosto nepřijatelný - slovy mluvčí úřadu, Hany Štěpánkové, "už úvahy dopravního podniku o zavedení podobného systému ukazují na naprosté pohrdání základním lidským právem na ochranu soukromého života", načež se Saab a DPP jakoby distancovali: Šéf DPP, Martin Dvořák, se nechal slyšet, že ohledně technologie rozpoznávání obličejů a sledování pohybů "ještě nejsme dohodnuti, že ji budeme používat a že ji instalujeme" a dodal pár promo-scénářů o tom, kterak takový systém pomůže Policii. Saab Czech se pak obdobně "distancoval" krásnou demagogií: respektuje zákony ohledně ochrany soukromí, které neporušuje, takže soukromí nepřekračuje. Jak logické. Plus ujištění o tom, že "tyto systémy nejsou součástí žádné konkrétní nabídky".
Jak to, když o nich mluvil ředitel Saabu a tisková mluvčí i ředitel DPP? Inu, to je jednoduché. Trik spočívá ve formulaci "žádné konkrétní nabídky nebo řešení". To znamená, že to není ve smlouvě - jen v nabídce, která se zpracuje až někdy v roce 2012/13 (v letech 2013/14 totiž poběží ona čtvrtá fáze, zahrnující tyto šmírovací systémy). Pěkné, že?
Ani DPP, ani Saab tak nijak nepopřeli existenci systému, možnost jeho integrace ani to, že se o něm jedná; namísto toho toliko oznámili, že zatím není na papíře a začali si připravovat půdu pro jeho realizaci prohlášeními o tom, jak je vše "pro bezpečnost cestujících" - jak jinak.

DPP se pak ještě zmínil, že má ÚOOÚ smůlu, protože by cestující nesledovali na základě jména, ale vlastního "náhodně přiřazeného čísla", čímž by jakože nedošlo k porušení soukromí. K tomu, aby mohli cestující sledovat, samozřejmě musí mít jejich souhlas - což se ovšem dá vyřešit klauzulí ve "všeobecných smluvních podmínkách", které ovšem nikdo nečte (a prostředcích je jen jejich výňatek, týkající se povinností, nikoli práv cestujících). Čímž by celá záležitost byla co? Naprosto v souladu se zákonem, čímž by projekt - podle výše uvedených prohlášení Saabu a DPP - dostal "zelenou".

Z toho by ovšem Dopravnímu podniku vyvstal problém. Aby bylo šmírování pohybů v souladu se zákonem, nesmí být kamery asociované se jmény sledovaných osob - dokud Policie nepožádá o opak. Ale pokud by systém sledoval pohyby anonymních čísel, byl by k ničemu. Co s tím?
Jednoduché - je nutné, aby v systému existovalo místo, kde bude možné přiřadit dohromady číslo (pod kterým je cestující sledován kamerami) a jeho občanské jméno. Jak takové místo postavit? Turnikety. Jak snadné, Watsone - cestující se musí zalogovat do systému se svou OpenCard, přičemž ho sejme kamera.
Taková funkcionalita bude řekněme "by default" vypnutá - protože kdyby se to provalilo, byl by problém. Nicméně ačkoli neběží, systémově/technologicky tam je a dá se kdykoli zapnout. Jako mýtné brány Kapsch, které umožňují úsekové měření rychlosti a jejich kamery, zaznamenávající řidiče, už běží.
Pamatujete si na "spící agenty"? No, tak toto je jejich ekvivalent: spící systém. Na jeden příkaz z centrálního pultu se aktivuje a během dvou dní má zmapované pohyby více, jak 60% cestujících včetně jmen.

Zbydou jen ti, co jsou zrovna mimo Prahu, držitelé jízdenek - a držitelé anonymních OpenCard. Což ovšem samozřejmě také není žádoucí - takže jedeme dál. S jízdenkáři nic nenaděláme, ale těch nebude tolik. Z dovolených se lidé vrátí - a zbývají "anonymní" OC. Jak otravné - ale žijeme přeci ve věku moderních technologií a propojených databází. Skrze OpenCard je možné většinu cestujících identifikovat snadno, takže zůstane maximálně pár tisíc "anonymkařů".
Co že to tedy potřebujeme? Propojit obrázky obličejů menšiny držitelů anonymní OC s jejich občanskými jmény. Ale pouhých pár tisíc tváří přeci technologicky není problém! Máme zde vyhledávače obrázků - existují i komerční služby jako tineye.com, kam vložíte obrázek a služba najde jeho ekvivalenty jinde na internetu.
Skutečně si jste jisti, že nikde na internetu není vaše fotka společně s občanským jménem?
Vážně? A co Facebook? Že jste tam anonymně? Vážně? A co označování lidí na fotkách?
Tato feature Facebooku toho proti soukromí udělala snad nejvíce za posledních 20 let. Zatímco dříve se šmíráci beznadějně škrábali na hlavách nad nedostatkem katalogizovaných portrétů (lépe na tom byla jen Policie se svými občankami, na nichž jsou fotky vynucené tak, aby šly snadno katalogizovat a SW porovnat), Facebook dodal katalog "fotka obličeje - občanské jméno" širému světu. A katalogizovaný občan ani nemusí vědět, že ho někdo označil - a o čem neví, proti tomu se nemůže ohradit. Ďábelské.
Ale to přeci nemůže jít, no ne? Vždyť jste si nastavili soukromí... Nenechte se vysmát. Raději si přečtěte recenzi článku "Sociální sítě jenom předstírají, že ochraňují vaše soukromí" - a zamyslete se nad tím, kdo všechno má přístup k vašim fotkám. A fandou kterých všech společností jste - třeba výměnou za slevovou akci - stali. Jaké facebookové hry a aplikace s velmi pofidérním "zabezpečením" jste spustili. A které vaši "přátelé".
Paranoia? Nikoli - prostě vidím, co systém technologicky dovede a od čeho ho dělí toliko změna smlouvy a jeden příkaz do ovládací konzole (a, v případě facebooku, jedna chyba v povolení přístupu k profilu).

Turnikety jsou tedy stěžejní část systému - bez nich by nebylo možné efektivní mapování obličejů (a záznamu pohybů) na občanská jména (a naopak). Ačkoli se to tedy na první pohled mohlo zdát absurdní, brojil jsem proti nim - jako proti klíčové součásti systému. Lidem jsem už před časem v diskucích předhazoval, že jsou turnikety neefektivní; posléze jsem dokonce napsal dopis do deníku Metro (který jej otiskl; nice) - a samozřejmě jsem se trochu i modlil. A co se nestalo - rozpočtový výbor došel k podobnému závěru, jaký jsem odhadoval už já: náklady na vybudování a provoz systému by pravděpodobně byly větší, než úspora na "polepšených" černých pasažérech - 100 milionů korun ročně po jejich spuštění a 140 milionů korun ročně později -, takže turnikety možná nebudou. Čímž by padl celý ten ohavný šmírovací systém a já se nemusel stěhovat do auta - kéž by.
Mimochodem, nějaký čtenář deníku Metro rozpočítal cenu programu na turniket a došel k ceně 30 milionů korun za RFID čtečku a elektromotor. Žádný div, že musí DPP pořád zvyšovat jízdné, když má takto "výhodné" nákupy.


Poslední odkaz - pokud si některý ze ctěných čtenářů klepe na čelo, proč to tak hrotím - vždyť "kdo nic zlého nedělá, nemá se čeho bát" -, dovolím si citovat z blogu pana Jiřího Míky (předesílám, že se mi líbí tento konkrétní článek, se zbytkem blogu, jakožto i odkazy, nesouhlasím):
"Nebylo to přímo nelegální, ale nešlo o standardní chování, a jakákoliv deviace či divný (nejistý nebo zvláštně zamyšlený) výraz ve tváři byl považován za ortel smrti - známku "crimethinku" - zločinného myšlení. Za to následoval trest smrti. Dotyčný ale mohl být dlouhou dobu pozorován, než byl zatčen. Někteří tak žili i celé roky ve strachu, že jejich osud je již vlastně zpečetěn kvůli nějaké chvilkové nepozornosti v minulosti, kdy se divně zatvářili. Princip útlaku z kamer v Oceánii George Orwella spočívá v možnosti, že vás zrovna v daný okamžik může nějaká osoba vzdáleně pozorovat. Nebo také nemusí. Nicméně psychologický vliv je v knize popsán jako forma autocenzury, kdy člověk žije s pocitem (strachem), že je pozorován prakticky neustále, což vedlo k autokonformitě."

A proto mi to vadí. Z principu - protože do mých pohybů vůbec nikomu vůbec nic není -, a kvůli důsledkům. Konformitu já totiž nemám rád. A vyhrožování jakbysmet.


EDIT 9.1.2012: Peníze už jsou. Podle DPP si cestující přejí více kamer, takže pojede první fáze:
http://praha.idnes.cz/v-prazskem-metru-pribudou-kamery-cestujici-chteji-i-vic-policistu-104-/praha-zpravy.aspx?c=A120102_1709430_praha-zpravy_sfo
Všimněte si prosím argumentační základny: v Metru se cítí nebezpečně důchodci a mimopražští, tj. návštěvy, které o Metru ví jen z mediálních zpráv o tom, kterak tam někoho zmlátili nebo přepadli. Ti, co jezdí metrem každý den, se nebojí a chtějí spíše lepší provozní podmínky.


Vzkaz autoru

Na článek můžete reagovat použitím následujícího formuláře.
Váš komentář:

Váš e-mail (očekáváte-li reakci z mé strany):

Níže prosím opište dvě zdeformovaná slova z obrázku do rámečku pod nimi.
Jedná se o ochranu proti zasílání spamu, protože počítačoví roboti ona slova nedokáží rozluštit. Pokud je nedokážete rozluštit ani vy, kliknutím na ikonku reproduktoru se vám přehrají.