Licence Creative Commons

Sledování mobilem: přesnější, než by se zdálo

10. 09. 2011
Mnozí nevěří, že mobilní operátoři neumožňují sledování pohybů. Německý poslanec Malte Spitz donutil soudním příkazem svého operátora, aby mu předal data o jeho pohybu, která si nashromáždil a uložil. Redaktoři deníku Zeit tato data zkombinovali s veřejně přístupnými daty ze sociálních sítí a blogů - a napsali malou aplikaci, která vám nad google maps API umožní si prohlédnout život pana Spitze: kudy, kdy a kam jel, s kým kdy a kde mluvil a tak dále. Přesnost zaměření je v řádu metrů až desítek metrů, dá se odhadnout např. i restaurace, ze které volal:
http://www.zeit.de/datenschutz/malte-spitz-data-retention
A teď to nejlepší: tato data jsou shromažďována i o vás a má je kdykoli k dispozici přinejmenším Policie. Cituji členy uměleckého seskupení Ztohoven (ty, co natočili "falešný jaderný výbuch"). Ten na otázku "jak vás po hřibu nachytali?" odpovídá:
"Pomocí mobilů. Mezi třemi body totiž dokáží lokalizovat s přesností několika metrů, a to i několik let zpátky. Přímo nám to neřekli, ale obvinění vznesli jen proti těm, co s sebou měli zapnutý mobil a měli paušál. Řekli nám, i kudy jsme jeli. Udělali na nás zátah jako na drogové dealery. Pravděpodobně nás i odposlouchávají, operátorovi stačí dát seznam čísel, u kterých chtějí zasílat v mp3 všechny hovory, a s jen několikaminutovým zpožděním je mají. Odposlouchávat totiž můžou kohokoli, kdykoli, jen jako důkaz je to použitelné, až když to nařídí prokuratura."

Pokud stále nevěříte, že je takové sledování možné, co takhle oficielní norma? Na stránkách americké vládní FCC - tamního ekvivalentu našeho ČTÚ - je materiál, ve kterém hodnotí integraci lokalizace volajícího na nouzová čísla.
Dokument píše, že fyzická lokace volajícího je možná více způsoby, přičemž " řešení, postavená na síti, je možné využívat s jakýmkoli telefonem, protože lokace jsou určeny z informací, uložených na BTSkách" (strana 9). Dokument dále říká, že mezi tato síťová řešení zaměření polohy se řadí:
-Angle of Arrival
-Uplink Time Difference of Arrival (U-TDOA)
-Wireless Location Signatures, které se dělí na Location Patern Matching (LPM) a Multi-path fingerprinting (MP), a konečně
-Enhanced Cell Identity (E-CID). Vládní dokument popisuje princip všech těchto řešení - vězte tedy, že technologické postupy jsou a fungují (viz dokument) a že skutečně umožňují lokaci uživatele mobilního telefonu (viz data, vydaná telekomunikačním oprátorem panu Spitzovi).
Ergo geologace mobilním telefonem ryze na základě BTS je možná, což bylo empiricky dokázáno a prokázáno.
Přesnost ovšem není dokonalá - zatím. Chris Lund, technický ředitel Honeywell Guidance and Navigation, se zeptal redaktorky periodika GPSworld na to, jaké přesnosti dosáhne systém zaměření volajícího ve fázi II projektu? Odpověď Janice Partyka byla, že pro zaměření BTSkami je přesnost 100 metrů pro 67% hovorů a 300m pro 95% hovorů. Pokud je využit GPS přijímač telefonu (populární A-GPS, kterýžto mobilní standard vznikl právě na popud americké vlády pro zaměřování uživatelů v rámci nouzových volání), dokáže operátor tísňové linky (a nejen ten, samozřejmě) zaměřit volajícího s přesností 50 metrů pro 67% volajících a 300m pro 95% volajících.
Přesnost zaměření se ale má zlepšovat a je nutno brát v potaz, že USA jsou na tom s hustotou GSM pokrytí a stářím BTSek poněkud pozadu oproti Evropě - ta statistika platí pro celé USA včetně pustin.

Mimochodem, geolokaci na základě BTSek dělal se slušnou přesností i Apple.


Vzkaz autoru

Na článek můžete reagovat použitím následujícího formuláře.
Váš komentář:

Váš e-mail (očekáváte-li reakci z mé strany):

Níže prosím opište dvě zdeformovaná slova z obrázku do rámečku pod nimi.
Jedná se o ochranu proti zasílání spamu, protože počítačoví roboti ona slova nedokáží rozluštit. Pokud je nedokážete rozluštit ani vy, kliknutím na ikonku reproduktoru se vám přehrají.