Licence Creative Commons

Nové sekce a předělávky engine

06. 11. 2011
Nedávno jsem zkušebně spustil novou sekci "víra"; k té se teď připojila sekce "zbrojnice". Oboje jsem měl na to-do-listu již nějaký ten měsíc, ale nebyl čas a hlavně motivace. Jenže neviditelná ruka trhu je neviditelná ruka trhu, a poptávka po obojím mne donutila ke zveřejnění nehotových sekcí.
Proč nehotových? Vyrostl jsem na pořádně "masitých" knihách, takže je mi z principu poněkud trapné napsat nevýživný a krátký článek, stejně jako zveřejnit sekci s pouhými dvěma příspěvky - leč poptávka je poptávka a i částečná saturace poptávky je lepší, nežli nic. Tož tu to máte.

Navíc se míním povrtat v koncepci stránek. Pokud jste technického zaměření, asi jste si všimli, že jsou mé stránky celkem ošklivý hybrid několika technologií. Staré sekce - to, co vzniklo okolo roku 2006 - jsou psané HTML v kombinaci s masivním využitím primitivních JavaScriptových konstrukcí. Není to elegantní, ale funguje to a v oněch dobách to bylo jediné řešení, které zajistilo správné rozměry stránek ve všech prohlížečích a rozlišeních.
Kopírovat statické stránky, měnit v nich obsah a ručně vytvářet linky je nicméně pruda a dost to odradí od přidávání obsahu podle libosti. Proto jsem si před cca. rokem napsal jednoduchý redakční systém, který jsem nasadil v sekci blag a - ve vylepšené podobě s integrací do bočního menu - v sekci víra. Ten se ovšem pro svou snadnou použitelnost záhy tematicky poněkud vymknul z rukou, takže v blagu přistálo i pár článků technických, které by měly být více na očích, než politické věci a glosy dění.

Jak mi teď přibývají sekce, rozhodl jsem se tedy k mírné revizi koncepce. Nejstarší sekce webu, která se od roku 2006 honosila názvem "others", posléze "Články & rozbory" a nyní "Staré články" bude převedena na dynamický RS, budou v ní všechny technické články, tj. včetně věcí z blagu jako rozboru "stealth blackhawku" z úderu na Usámu a bude se honosit názvem "technické". Ne-technické věci z "others" převedu do blagu a mimo ten vytvořím další sekci, nazvanou nejspíše "principielní" - tam budou zásadní články jako Robinhoodismus, polemika proti rasismu kolektivní viny a podobné. Na statických stránkách tak zůstane toliko "zbrojnice", kde bude tak málo položek a budou přibývat tak pomalu, že dynamické úpravy a snadné přidávání prostě není "bussines case" a zápory (decentralizace a balast v DB) by převážil nad klady; dále downloads (tentýž případ) a kontakty. Pro které budu muset vymyslet název, který shrnuje že se jedná jednak o kontakty a druhak o seznam mých autentických on-line identit.

Nějakou dobu jsem přemýšlel i o redesignu stránek, vyladění CSS z té poněkud prasácké formy "stavíme, jak nám to přijde pod ruku" a zbavení se JavaScriptu ve prospěch PHP - ale barevně je to postavené na ideálním kontrastu, jsem na to zvyklý a jestli se mi moc nechce ani do psaní článků a elementárního úklidu toho, co je ve které sekci, do nějakého redesignu se mi nechce tuplem. A "wordpress-like" design, vystředěný do centrálního bloku nastaveného podle minimální očekávatelné šířky, se mi stejně nikdy nelíbil.
A co nové sekce? Sekce "víra" sdružuje mé texty nad tematikou vztahu s Bohem. Nejsem theolog*, nýbrž ajťák, nenárokuji si poznání úplné či "té jediné správné" pravdy a opravdu se necítím na to, být čímkoli vůdcem nebo učitelem; doufám tedy, že je to z hlavičky všech článků dostatečně pochopitelné. Sekci jsem zveřejnil proto, že by mé textíky třeba někomu mohly pomoct v hledání.
Sekce "zbrojnice" pak obsahuje informace o palných zbraních, jimiž disponuji (nakolik je větrovka, de facto pracující na principu uložení kinetické energie, palnou a nikoli mechanickou střelnou zbraní), fotky detailů (rozborka, což se na netu moc nevidí) a jsou zamýšleny především pro potenciální zájemce o ten který kousek.


*na druhou stranu silně odmítám model "úžasní klerici versus blbí laici" - teologové se mýlí stejně často jako "normální lidi" a jediné, co je staví do pozice těch, co mohou znát více, je znalost původních biblických jazyků - nikoli jejich nauky a teologie, které jsou z velké části lidským dílem, mnohdy nedokonalým či vysloveně zavádějícím. Jak říká Margiese, "ďábel je největším teologem světa."


Vzkaz autoru

Na článek můžete reagovat použitím následujícího formuláře.
Váš komentář:

Váš e-mail (očekáváte-li reakci z mé strany):

Níže prosím opište dvě zdeformovaná slova z obrázku do rámečku pod nimi.
Jedná se o ochranu proti zasílání spamu, protože počítačoví roboti ona slova nedokáží rozluštit. Pokud je nedokážete rozluštit ani vy, kliknutím na ikonku reproduktoru se vám přehrají.