Licence Creative Commons

Havel... No, opatrně s těmi soudy

23. 12. 2011
Mediální štvanici na téma "Havel" jsem se celkem úspěšně vyhýbal (jako ostatně všem médiím), když se dnes spustily sirény, mé úvahy se ubíraly směrem "Sirény? A není první středa v měsíci? Joj, může na nás někdo útočit? Nebo katastrofa?" a až pak mi bylo řečeno, že Havel.
Myslel jsem, že se ostentativně zdržím jakéhokoli komentáře a budu ho ignorovat. Leč nestalo se - prve brilantní Misantropův blog a poté diskuse na D-F mne dovedla k takovému krátkému zamyšlení.

Jak mne události a média přivedly k zamyšlení nad Havlem, osciloval jsem totiž mezi dvěma póly jako neupoutaná vzducholoď na Lakehurst NAS. Prve se implicitní averze k uctívání jakéhokoli "velikána" společně s chutí jasně demonstrovat, že na společensky a mediálně vymáhanou konformitu zvysoka a demonstrativně kašlu. A vybavila se mi všechna ta averze, kterou k Havlovi pociťují lidé zejména od zbrojařů a z letectva. Leč vzápětí mi došlo, že to je trochu jednostranné, ve skutečnosti to nebylo až taj zlé a taktéž že nemám nárok Havla soudit. Takže jsem sklouzl snad až do lehkého uznání a dojmu, že byl vlastně neškodný. Jen abych narazil na fascinující reportáž ze vzpomínek na porevoluční revoluci v ekonomice a utvrdil se ve starém dojmu, že je Havel elitář, vyznávající Platonovský fujtajbl.

Takto vybaven jsem se opět podíval do diskuse na D-F, a tentokráte jsem již byl dostatečně ukotven na to, abych se nezmítal v názoru a místo toho reagoval s averzí na extremismus. Protože pravda bývá uprostřed, že.

Takže jsem napsal, že nakolik byl Havel pro toto zemi požehnáním a nakolik pohromou je to takové "Bůh suď", to jest: není to tak černobílé, jak předkládají oba tábory. Jeho nejznámější, kontroverzní činy pak jen podtrhují nejednoznačnost jeho osoby co do nemožnosti snadného, černobílého hodnocení: A tak je to se vším. Jestli byl Havel něčím skutečně škodlivý, pak svým elitářstvím a snahou zavádět "elitami" centrálně řízenou společnost a'lá Platón; tu se snažil prakticky prosadit po revoluci a když mu to Klaus&spol. zbořil, alespoň "morálně" podporoval všechny ideově spřízněné směry (multikulti, environmentalisty, eurofederalisty a všechny další anti-svobodné), které mu opět bořil a boří klausovsky-liberální think-tank (VK, CEP, Svobodní...) Proti tomu ale paradoxně brojí málokdo a většina lidí Havlovi vytýká spíše ty viditelné a medializované "kauzy", resp. etická rozhodnutí, která ale vůbec nejsou tak černobílá (viz nahoře). Nedá se přitom popřít, že byl dobrou "reklamou": na západě nám dělal dobré jméno, dobře reprezentoval a IMHO se mu celkem povedlo nás vymanit ze škatulky "dálný východ" do tak trošku neologismu "střední Evropa".

Takže mi z toho vychází, že Havel byl prostě snílek. To je jeho určující charakteristikou. Jako snílek a takový revolucionář/reformátor vybudoval naší zemi dobrý mediální obraz na západě (protože snílci, co něco velkého dovedou, jsou vděčným subjektem zájmu médií i lidu a Havel byl takto vnímán); jako snílek věrohodně reprezentoval výraznou změnu ve směřování země; a přitom jako snílek nezvládl mocenské a makroekonomické aspekty. Kde to ale částečně kompenzoval Klaus.
Jako snílek si vytknul svou Utopii a'lá Platon, kterou ale nikdy nemohl uskutečnit (naštěstí). A jako snílek a typický levicový intelektuál uměl leckdy brilantně vystihnout a popsat problémy společnosti, ale chtěl je řešit úplně úchylnými cestami (jako Marcuse).

Takže jak říkám; jestli nám Havel prospěl nebo ublížil, to hodně těžko říci. Osobně mi z toho teď vychází maličko, malilinkato do plusu - samozřejmě jen kvůli tomu, že mu Klaus překazil to platónské zlo, jinak by plaval v jedné hloubce s takovým Leninem.

Takže když se mi doneslo k sluchu, že má prý být minuta ticha, dokonce jsem po zamyšlení upustil od původně plánované ostentativní diverze v podobě pyrotechnické salvy do oné minuty ticha.


Vzkaz autoru

Na článek můžete reagovat použitím následujícího formuláře.
Váš komentář:

Váš e-mail (očekáváte-li reakci z mé strany):

Níže prosím opište dvě zdeformovaná slova z obrázku do rámečku pod nimi.
Jedná se o ochranu proti zasílání spamu, protože počítačoví roboti ona slova nedokáží rozluštit. Pokud je nedokážete rozluštit ani vy, kliknutím na ikonku reproduktoru se vám přehrají.