Licence Creative Commons

Proč nevěřím na řízenou demolici WTC

04. 01. 2012
Na stránkách "reformy.cz" jsem podrážděně reagoval na další z myriády lží, kterými někteří příznivci konspiračních teorií hřeší na nevědomost populace v odborných otázkách (tedy konkrétně na tvrzení, že měl pilot přepadeného Boeingu udělat výkrut a zmáčknout nouzové tlačítko; výkrut s Boeingem je přitom bláznovství, které si v historii dovolil jediný člověk - šéfpilot Boeingu při předvádění „Dash 80″ v roce 1955 a od té doby nikdo; stejně tak „push the distress button“ znamená navolit kombinací přepínače polohy a otočného voliče kombinaci squawk 7500, což je záležitost „jen“ na tak 10 vteřin, po které posádka zápolila s teroristy). Ale to je celkem fuk. Důležité je, že jsem se skrze to dostal ke komunikaci s jedním člověkem z redakce Reformy.cz.

Ač se shodneme na řadě věcí - jako že byly útoky blatantně zneužity pro omezení občanských svobod a podkopání Ústavy USA -, zásadně nesouhlasím s konspirační teorií o řízené demolici. Stejně, jako pošahané teorie o tom, co měly dělat posádky letadel a o tom, že let United 93 bylo spiknutí, protože když to Boeing napálí takřka kolmo do země z výšky několika kilometrů, musí přeci zůstat stejně neporušený ocas, jako když to Indonéský B737 po satrtu přetáhne a naplocho se rozseká o džungli. To dá přeci rozum, no ne?

A tak jsem mu to napsal, a když už jsem to jednou musel zformulovat, rovnou to dám i sem.
První a největší problém je v celé té konspiraci o řízené demolici. Základní zpravodajské pravidlo zní: "pravděpodobnost odhalení roste se čtvercem zasvěcených".
Dovedu si velice dobře představit zpravodajskou buňku v Pentagonu či tajných službách, která využila muslimské fanatiky jako "užitečné idioty", odstranila jim z cesty překážky a naopak za nimi zametala, aby je nikdo včas nenašel. Ale teorie řízené demolice odporuje jak zdravému rozumu, tak nalezeným důkazům - úplně stejně, jako globální oteplování.
Jen namátkou: tvrzení o tom, že se obě věže hroutily volným pádem jsou neplatná, pokud ne přímo lživá, viz např.: http://www.debunking911.com/freefall.htm
Tvrzení o tom, že ke zhroucení nemohlo dojít leteckým palivem, protože to při hoření nedosahuje bodu tání oceli je irelevantní, protože jak říká architekt Jiří Boudník, který pracoval přímo na místě na modelování trosek a pádu: "Žár změkčil ocel ve středu, a tak tomu jádru jakoby poklesla kolena. A na každé straně měly nosníky pouze dva šrouby. Když jádro kleslo, dva šrouby nemohly novou váhu udržet, a tak se utrhly. Tím vznikla neúměrná zátěž i na spojník na druhé straně nosníku, a ten se utrhl také, takže ..."
Žár změkčil. Nosníky se nemusely roztavit, to by bylo absurdní. Co roztavený kov? Vemte ocel a zmáčkněte ji silou stovek tun. Co se asi stane? Copak se děje, když je něco stlačováno?
Dále jsou zde problémy se samotným podminováním: bezpečnostní opatření proti výbušninám byla mimo provoz jen pár dní, naprosto ne tak dlouho, aby tam bylo možno nanosit tuny výbušniny. Nanotermit je kravina, toho by byly potřeba desítky tun (http://www.debunking911.com/thermite.htm), Q.E.D. chemie. A hlavně, když je demolována budova, nosníky jsou navrtány a výbušnina je jen "dorazí"; budova v takovém "navrtaném" stavu ale naprosto není schopna normálního provozu, ani se takové přípravy na demolici nedají zatajit. Nepřipadá v úvahu, aby bylo WTC připraveno na demolici a přitom v něm pracovaly tisíce lidí, nehledě na to, že takto připravená budova by nevyhnutelně spadla okamžitě poté, co inkasovala kinetickou energii tří gigajoule, kterou mu předal náraz Boeingu - a to pěkně bokem.

Mohl bych pokračovat i s Pentagonem a fotkami konkrétních trosek B757 (http://www.aerospaceweb.org/question/conspiracy/q0290.shtml a http://www.aerospaceweb.org/question/conspiracy/q0265.shtml), kde konspirační teoretici prostě hřeší na neznalost lidí ohledně toho, z čeho se skládá dopravní letoun (nosníky a kupa víceméně volného prostoru s obalem z alobalu; co asi zůstane po nárazu?), ale nemá to smysl.

Teorie o řízené demolici je víra. Mohl jsem vyvracet argumenty a tvrzení jedno za druhým a konspirátor vždy přišel s jiným, které jeho pravdu obhájilo. S tím se nedá bojovat, stejně jako se nedá dost dobře přesvědčit globálního oteplovače. Už jsem to vzdal před lety.
A jen si někdy říkám, jestli tou skutečnou konspirací není právě konspirační teorie řízené demolice, na kterou se jako na šťavnatý biftek chytili všichni "hlídací psi demokracie" a zdiskreditovali se tím namísto toho, aby se zaměřili na práci tajných služeb.

Suma sumárum, podminování je absurdní: pokud by někdo chtěl shodit WTC, podminování je dokonale nadbytečné a zbytečné; zanáší do celé operace obrovská operační rizika a to ve fázi podminovávání (někdo si všimne plus detekce trhavin), statiky (spadne dříve, než mělo) i prozrazení (viz první pravidlo konspirace - chcete to mít co nejmenší).

Zkuste se na chvíli zamyslet nad tím, jak by dvojčata shodil doopravdy chytrý člověk; nad tím, jak byste konspiraci dělal vy, kdybyste ji chtě utajit a vyjít z toho svobodný. Takový chytrý člověk by byl - jak píše architekt Boudník - "chytrým inženýrem", měl by k dispozici konstrukční plány WTC i matematické modely. Tedy by *věděl*, že ke shození WTC mu *stačí* ta letadla. Také by věděl, že čím více lidí zasvětí, tím spíše to celé praskne. *Rozumná konspirace* by vypadala tak, že malá buňka vysoce postavených lidí zjistí tuto možnost shození WTC dopravním letounem - a pak tiše tahá za drátky a manipuluje: Výsledek? Teroristé stihnou sundat věže, vše vyjde podle plánu.

Rozdíl oproti konspirační teorii řízené demolice? Dává to smysl, funguje to - a zasvěcených je potřeba jen 10 a operují v anonymitě. Tu přijde anonymní agent FBI a převezme nějaké dokumenty (které už nikdo neuvidí, ale to je prostě smůle, my je ztratili); tu přijde seshora de facto anonymní rozkaz provést zkoušku bezpečnostních rámů či vojenské cvičení. Samé nešťastné náhody, nikde ničí záměr: jen neschopnost a smůla.

Occamova břitva. Malé spiknutí (někdo, kdo může vydávat rozkazy; hacker; statik/architekt s matematickými modely; pár tajných, kteří mizí dokumenty a infiltrují tu buňku radikálů v Pákistánu, tu kavárnu oblíbenou řídícími letového provozu a tu bezpečnostní systém letiště), které *bez jejich zasvěcení* a bez jejich vědomí toliko *využije* desítky lidí, aby všechno zapadlo do sebe a Boeingy shodily WTC, jak bylo modelováno na západních počítačích s obsluhou o dvou lidech? To je logické, pravděpodobné a utajitelné. A kdyby modely nezafungovaly a WTC nespadlo, nevadí: 10 lidí se podrží a nikdo není odhalen, takže se to dá zkusit znova nebo využít alespoň ten náraz.
Oproti tomu obrovské spiknutí se stovkami lidí, od demoličních expertů, přes dělníky až po armádu, které navzdory všemu provádí zcela redundantní podminování, riskuje, že se všechno sesype a riskuje prozrazení všeho... To je naopak velmi nepravděpodobné a absurdní.

A proto nevěřím na konspiraci o řízené demolici. Jenže dokázat se dá vina; nevina se nikdy prokázat nedá, protože se vždy dá vytáhnout nějaké "ale co když". Takže hádat se o tomto nemá smysl.


Vzkaz autoru

Na článek můžete reagovat použitím následujícího formuláře.
Váš komentář:

Váš e-mail (očekáváte-li reakci z mé strany):

Níže prosím opište dvě zdeformovaná slova z obrázku do rámečku pod nimi.
Jedná se o ochranu proti zasílání spamu, protože počítačoví roboti ona slova nedokáží rozluštit. Pokud je nedokážete rozluštit ani vy, kliknutím na ikonku reproduktoru se vám přehrají.