Licence Creative Commons

Nevidíte-li číslici na obrázku 5, jste homosexuál - aneb jak vznikají městské mýty

27. 01. 2012
Due to sheer number of foreign visitors, I made somewhat improvised english version: "If you cannot see the number 6, you are homosexual - or how the urban myths arise"

Vyděsil vás obrázek "očního" či "psychologického" testu, kde vám "vyšlo", že když v obrázku číslo 5 nevidíte číslici, jste homosexuální? Buďte v klidu: jedná se jen o sofistikovaný vtip. Když jsem se s ním ale setkal potřetí a zjistil, že jej někdo dokonce bere vážně (sic!), vybudilo to mou zvědavost a já se pustil do pátrání po jeho kořenech. Záhy jsem zjistil, že je historie celé té věci mnohem zajímavější, než by se na první pohled zdálo: původně se totiž nejednalo ani tolik o vtip, jako spíše o fantasticky promyšlenou kombinaci vtipu, bashingu uživatelů hloupých internetových prohlížečů - a psychologický experiment, protože stránka ve své hlavičce jasně říká, že "Finský armádní test je ukázkou toho, jak může výsledek samotestování konsternovat osobu, která není připravená na výsledky."
I přesto - a přes ironické "varování", že "se můžete cítit zraněni tím, že nevidíte číslo tam, kde na tom záleží nejvíce" to mnohým nedošlo, čímž dosáhl experiment na i mnou oblíbené téma "jak lidé zareagují, když jim předhodíte..." svého záměru.
Nyní ale tedy slyšte, slyšte, jak "psychologický test na bázi barevné slepoty" vznikl.
V roce 2010 vzali lidé z ruského humoristickém serveru lurkmore.to tento Ishiharův test barevné slepoty, který použili jako bázi pro celou stránku.
Z původního testu číslo 5 odstranili číslici "6" a k obrázku přidali komentář, že jde o "psychologický test Finské armády", který na základě barevné slepoty vyhodnocuje psychické poruchy apod. Vtip je v tom, že neschopnost najít v testu číslo 5 (kde bylo číslo odstraněno) onu číslici mělo diagnostikovat latentní (tj. skrytou) homosexualitu.
Ale to by nebylo nic propracovaného - byl by to další z řady vtipů, resp. provokačních obrázků na téma "ur gay" (tak se koneckonců obrázek jmenoval: You_are_gay_now.png - hle, další indikace, že se to nedá brát vážně; leč i ta byla ignorována).
Sofistikovanost expertů z lurkmore spočívala ve dvou věcech: na základě původního obrázku přiložili vyhodnocení, a to hned dvoje (jedno černobílé a druhé normalizací barev z GIMPu), přičemž těmito obrázky "dokázali", že tam šestka skutečně je a kdo ji nevidí, je latentní homosexuál - leč tím to nekončilo. Hlavní obrázek byl ve skutečnosti animovaným PNG s extrémně nízkým framerate: po deseti vteřinách se tam šestka objevila, takže kdo do obrázku dostatečně dlouho zíral, "našel" ji tam. Ovšem! Pokud počkal - a zároveň pokud měl prohlížeč, který zvládal PNG animaci. Což třeba takový Internet Explorer 6 nezvládal. Vtip byl tedy promakanější o to, že uživatele chytrých prohlížečů, kteří se pozastavili na dostatečně dlouho ujistil o jejich normálnosti - zatímco chudáky uživatele IE6 o jejich... Nevítaných sklonech. Navíc "latentních", takže si přeci "nemůžete být jisti, jestli to máte". Schválně si počkejte, jestli se vám tam šestka ukáže:



To by byl sofistikovaný vtip. Jenže internet je internet, a ne každý chytrolín pochopil, o co jde.
Obrázek byl totiž záhy přeložen, ale v tupé formě: bez "důkazů"... A bez oné PNG animace. Protože když překládáme, tak printscreen a uložit do JPEGu, no ni? "PNG animace"? A co to jako má být?
Nehledě na katastrofální úroveň překladu, kdy byl (mj. v české mutaci) nadpisek "sotilas koekäyttää" (pěchotní test) nahrazen "očním testem" a doprovodný výkladový text přeložil číslo 3 jako "barvoslepost" (originál tam měl "obžerství"; tento termín byl asi pro jednodušší zloděje vtipů moc náročný), 4 jako "problém s disciplínou" (originál tam měl "sadismus" a ironické doporučení, že se takový jedinec v rámci armády hodí na pozice velitele na cvičáku, případně - v případě těžkých projevů - jako bachař) a tak dále se vtip začal šířit. Virálně.
A ačkoli ztratil veškeré kouzlo své původní sofistikovanosti, zahájil vlastní, nový život: někteří lidé ho totiž začali brát vážně.
Tedy, zcela jistý si tím být nemohu; možná je i proklamace o serióznosti opět sofistikovaným vtipem; ale dvě mutace se tváří seriózně. Jedna, de facto grab původního PNG, ale bez animace a doprovodných serepetiček, se šíří ruským internetem s poznámkou, že tímto "finským armádním testem" ruské slečny testují své potenciální partnery (pokud tomu tak je, tak dobře jim tak, že si nikdy nikoho nenajdou - de facto jde o skutečně originální nominaci na "Darwinovu cenu" za vymazání se z genofondu skrze svou hloupost).
Druhá variace je mutací: test vydává za psychologický test armády nikoli Finské, nýbrž ruské, a opět se - zvláště na fórech - našly stovky lidí, které jej vzaly vážně.
Nu a pak tu máme onen český překlad nevalné kvality, který se usídlil na Libise.cz a ještě na obrázek aplikoval vodoznak, jako by u nich vznikl. Echm. A opět: i na českých fórech se najdou tací, kteří tomu uvěří.

Co vzniklo v roce 2010 (podle historie Wiki stránky na lurkmore) jako sofistikovaný vtip je tak o dva roky později bráno jako skutečný test a vesele se šíří zatuchlými vodami internetu.
Co to dokazuje? Nic. Ale je to krásný příklad nátury internetu, a to sice: jakmile něco vypustíte do médií, začne si to žít vlastním životem a vy nad tím ztrácíte jakoukoli kontrolu. Je to vlastně jako hra na "tichou poštu", kterou tak rády hrávaly děti. Což je neškodné v případě takovýchto vtipů - ale zatraceně škodlivé, když se takto upraví a začne šířit nějaká "seriózní zpráva", volající po skutečné reakci. Například podobně svérázná interpretace nějaké novinové zprávy, která hraje na city a nejlépe volá po pomstě - nebo zpráva typu "vědci říkají", která prozměnu volá po dalekosáhlých preventivních opatřeních na skrze represe či finanční sankce.
Takže bych blag zakončil dvěma parafrázemi: "Internet lže, jako když Rudé Právo tiskne" - a "Nevěř internetu, nevěř internetu, nebo se z toho zblázníš."


Vzkaz autoru

Na článek můžete reagovat použitím následujícího formuláře.
Váš komentář:

Váš e-mail (očekáváte-li reakci z mé strany):

Níže prosím opište dvě zdeformovaná slova z obrázku do rámečku pod nimi.
Jedná se o ochranu proti zasílání spamu, protože počítačoví roboti ona slova nedokáží rozluštit. Pokud je nedokážete rozluštit ani vy, kliknutím na ikonku reproduktoru se vám přehrají.