Licence Creative Commons

/Z diskuse/ Kamery jsou správné, áno?

28. 01. 2012
Po roce a čtvrt jsem se opět účastnil "procházky pražským kamerovým systémem". Ne že by mi to k něčemu bylo - ale minulou akci sledovali Tajní z "protiextremistického oddělení" (chápejte, nesouhlasit s magistrátem je "extremismus"), takže jsem vzal jako svou občanskou povinnost jim ukázat, že 19. listopadem 1989 měla kontinualita dlouhé tradice šmíráků, sledujících a zastrašujících "nepohodlné názory", jaká se táhne od "fízlů" C.K.monarchie (monarchisté prominou) přes operativce Gestapa až právě po komunistické STBáky skončit. A za tím účelem rozšířil řady procházejících se.
K akci se přidali i "piráti", z nichž několik mělo masky z "V for Vendetta" na styl Anonymous; ačkoli si o těchto iniciativách, sklouzávajících až příliš ke komunistickým myšlenkám i manýrům kategorie "víme lépe než vy, co máte dělat se svým majetkem" myslím své, asi se z nás stále častěji budou stávat dočasní spojenci na způsob "sice se nemáme rádi, ale momentálně nás pojí společný cíl". A celé to bylo zpestřené zásahem Městské Policie, která se jala legitimovat nejen organizátory, ale i reportéry (sic!; akci doprovázel iDnes, Radiožurnál a další), na což přirozeně neměla právo. To mi nedalo okomentovat slovy "to by mne zajímalo, jestli mají zákonný důvod" - skrze což jsem mohl dvěma spoluprocházejícím se alespoň ukázat výcuc ze zákona 283/1991Sb. o PČR, kde je v paragrafu 13 vyjmenováno 9 důvodů, pro které a jen pro které může Orgán požadovat, abych mu prokázal svou totožnost. Též zjistili hořkou pravdu, že ano: Policie lže a spoléhá na to, že neznáte zákony - které je tím pádem velice příhodné si nastudovat. Dva poučení, se kterými už Systém nevytře. Way to go.

V diskusích se opět vynořily "absolutní pravdy" typu "kamery snižují zločinnost"; dal jsem si tedy práci s pětiminutovým průzkumem a debunkingem těchto kravin. Zde je, uvolněna k šíření:
V souvislosti s kamerami v GB je statistik několik. Např. jeden z detektivů z Londýna, kde je kamer nejvíce na osobu i v absolutních číslech na město, se nechal slyšet, že kamery pomohly k vyřešení méně, než 2% případů.
Velmi dobrá studie na základě řady statistik zločinu před-po instalaci kamer je např. zde: https://www.cctvusergroup.com/downloads/file/Martin%20gill.pdf
Podobná čísla vykazuje i oficielní zpráva o kamerovém systému Londýna, kterou si vydupali tamní liberálové: http://www.thisislondon.co.uk/news/article-23412867-tens-of-thousands-of-cctv-cameras-yet-80-of-crime-unsolved.do
To vše ukazuje, že kamery mají preventivní účinek prokazatelně jen v některých scénářích, jmenovitě parkovištích, kdežto jinde je jejich "efekt" záporný či kladný pouze omezeně, to všem v rozmezí statistického rozptylu zločinnosti - to jest, ve většině scénářů, zejména ve městech a obytných čtvrtích NEEXISTUJE KORELACE MEZI KAMERAMI A ZLOČINNOSTÍ. Hustota zakamerování nepomáhá, Q.E.D. - nejhustěji zakamerované oblasti ze studie odkázané výše vykázaly snížení zločinnosti o 0,3% a viz Londýn.
Oproti tomu v Praze 1 stojí instalace kamery MILION, jinde v ČR okolo 600 000 a další provoz stojí ročně okolo 40 000. Pochůzkář v ulicích by byl mnohonásobně efektivnější - a nemohl by šmírovat slušné lidi.


Vzkaz autoru

Na článek můžete reagovat použitím následujícího formuláře.
Váš komentář:

Váš e-mail (očekáváte-li reakci z mé strany):

Níže prosím opište dvě zdeformovaná slova z obrázku do rámečku pod nimi.
Jedná se o ochranu proti zasílání spamu, protože počítačoví roboti ona slova nedokáží rozluštit. Pokud je nedokážete rozluštit ani vy, kliknutím na ikonku reproduktoru se vám přehrají.