Zoraki R1 / Ekol Viper

O zbrani

Tento revolver vyrábí dvě turecké firmy: Atak Arms, která později přešla či fůzovala v Zoraki a to pod typovým označením "R1" a Ekol pod označením "Viper". Pokud se snaží napodobit skutečný model, pak pravděpodobně produkci Alfa-Proj Brno. Revolver se vyznačuje třemi unikáty: zaprvé umožňuje použití jak revolverových, tak pistolových nábojek (tj. jak .380 P.A.K., tak 9x22 P.A.K.). Druhak má celkem propracovanou pádovou pojistku, která znemožňuje výstřel, když není stisktnuta spoušť. A do třetice vás při troše smůly vyvede z omylu, že je plynovka-revolver spolehlivější, než plynovka-samonabíjecí pistole.
Konstrukčně se jedná o šestikomorový revolver s nábojovým válcem výklopným do strany.

Konstrukce

Rozborka

Zbraň je možné uživatelsky rozebrat jen tak, že po vyklopení nábojového válce tahem za něj směrem od rámu a k sobě jemným násilím vyvlečete bubínek i s ústrojím vyhatovače z rámu. Tím si ovšem zaděláváte na problémy, které popíši dále - toto vytáhnutí totiž zanese vůle do systému pečlivě vyvážených a šroubovaých pružin a protipružin vytahovače a proti němu tlačící pružinky v rámu. Chcete-li oddělit bubínek od rámu, raději vyšroubujte šroub, který v rámu drží ono vyklápěcí rameno, v němž je bubínek zamontovaný. I tím si ovšem do zbraně zanesete vůli a budete muset šroub periodicky utahovat.

Praktické zkušenosti, spolehlivost, negativa

Je to revolver, mělo by to být spolehlivé... Ne nutně. Pokud se budete vrtat v uchycení nábojového válce k rámu (a v některých případech - jako s nevyhovujícím střelivem - možná i bez toho), dojde k "falešnému zajištění" spouště. K vysvětlení viz schéma pojistky bubínku R1: působí proti sobě dvě odpružené osy, a to sice osa vytahovače/nábojového válce s pružinou silnější a osa pojistky vyklopeného bubínku, která má pružinu slabší a k přetlačení pružiny vytahovače vyžaduje, aby uživatel překonal tento protitlak tlačítkem pro vyklopení bubínku. Blokace spouště závisí na tom, jak moc vepředu je osa pojistky; pokud dojde k vysunutí této osy už o milimetr kupředu, spoušť je blokována. Problém je, že se ona osa takto může posunout nejen plánovaným vyklopením bubínku, ale i tím, že se osa vytahovače (působící proti ní) pozasune a tím umožní ose pojistky vyklopení se posunout kupředu. Což se může stát snadno, protože osa vytahovače je šroubovací a to sice skrze propojení s táhlem vytahovače. Jinými slovy, může dojít k prakticky samovolnému pozasunutí osy vytahovače, která tím uvolní prostor ose pojistky vyklopení, ta se povysun kam až může... A zablokuje spoušť.
Prodloužení jedné z os by problém vyřešilo konstrukčně a spolehlivě a je možné, že k nim došlo v pozdějších sériích. Stejně tak se tento problém nemusí projevovat, pokud nehrabete do vytahovače a nervete jej i s bubínkem ven z rámu. Pokud už dojde k selhání tohoto typu při střelbě, existuje okamžitá pomoc: jednoduše palcem přitáhnout tlačítko vyklápení bubínku k sobě (namísto od sebe, kam je postrčila pružinka tlačítka/pojistky).

Pojistka přirozeně není, je jen pádová a pojistka vyklopení nábojového válce; R1/Viper tedy není zbraň nebezpečná, ale naopak zabezpečená až příliš.

Od vyhazování bubínku na "holywoodský" způsob se o rám vyklepala rýha v povrchu, ale jinak komponenty drží. Vzhledem k tomu, že se kohout na úderník přenáší přes představnou plošku mají jak představná ploška, tak kohout otlučené černění, ale jinak žádné opotřebení na způsob dolíků.

Co se použití "pistolových" nábojek týče - jde to, ale není to moc smysluplné. Gramáže PV/CS/CN se dají koupit stejné a pistolové nábojky přirozeně nevezme vytahovač, takže je pak musíte vyrážet zepředu šroubovákem - nic moc.

A propos - některé exempláře mají špatně vyvrtané komory nábojového válce, takže nábojky prakticky nejdou vytáhnout - je nutné je doslova vymlátit vytahovačem. To se mi stalo s Ekol Viper, zakoupeným ve Zbraně Brymová; když jsem to chtěl reklamovat, zamítli to s tím, že "od plynovky nemůžu čekat" kdo ví co a nabídli mi jen výměnu za o 200kč dražší Zoraki R1 identické konstrukce, ale lepšího zpracování. I učinil jsem tak a slíbil si, že budu "hlasovat peněženkou" a za takovýto přístup k zákazníku si ve Zbraně Brymová už nikdy nic nekoupím, pokud mi nepůjde o život. A také se toho držím i s ostrými zbraněmi a střelivem.

Vzhled

Vzhledem zbraň nejvíce připomíná revolvery Alfa-Proj a je možné, že se Turci "inspirovali" i vnitřním mechanismem, protože ten vykazuje zajímavou podobnost. Na pravé zbraně mám laserem vyryto J.G.S., což byl importér mého kousku.

Celkové hodnocení

Nezdá se mi, že by takovouto zbraň zbastlila Zoraki, která má jinak konstrukce spolehlivé; spíše jde o jakýsi prvnotní "sdílený návrh", se kterým přišla firma Ekol a Atak Arms, resp. Zoraki v tom zmatku, jak turecké továrny na plynovky fůzovaly, přišla k výrobní dokumentaci a vyrábí jej paralelně či v licenci.
Je možné, že se konstrukce od dob mého kousku zlepšila - přeci jen mám výrobní číslo 49.
Na každý pád si koupi rozmyslete. Pokud do zařízení nebudete neúměrně hrabat a vezmete si kvalitní kousek (je záhodno si rovnou na prodejně otestovat, jak hladce jdou nábojky do komor), jedná se o zbraň bezpečnou a celkem spolehlivou; německá kvalita to ale není.

Galerie Zoraki R1 / Ekol Viper